Amerikanska Kraftwurx är både en marknadsplats för kreatörer och köpare och ett community för alla yrkesverksamma såväl som hobbyproducenter. Tänk Shapeways, fast något mindre.
Nu släpper företaget en helhetslösning som innefattar onlinebutik, orderhantering, designverktyg, fildatabas och marknadsplats, helt enkelt en fabrik i en låda. Lösningen är molnbaserad och ska gå att integrera med de vanligaste webbaserade publiceringssystemen som WordPress och Joomla.
Lösningen heter Digital Factory och är utvecklad i samarbete med Kraftwurx moderbolag Digital Reality. Själva printningen görs hos någon av de 110 olika samarbetspartner som man arbetar med. Dessa ska finnas på alla kontinenter. I dagsläget finns det 70 olika material att tillgå.