Smart Replicas är ett nederländskt forskningsprojekt och en utställning där målet är att göra ömtåliga museiföremål mer tillgängliga för besökarna.
En av de ansvariga på Smart Replicas, Maaike Roozenburg, använder en CT-scanner för att scanna bruksföremål i porslin från ett museum som heter Museum Boijmans.
– Många muséer har stora samlingar med förindustriella bruksföremål, säger Roozenburg. Och många av dessa föremål har samma funktion nu som då, men produktionsprocessen var helt annorlunda. Genom att förstå historiken bakom vardagsföremål kan vi förstå mer om civilisationer genom världshistorien.
Men tyvärr ställs bara runt fem procent av ett museums samlingar ut. Här vill Roozenburg se att fler besökare ska ha tillgång till historiska föremål för att lära sig mer om historien. Dock handlar det inte om exakta kopior, utan om mer användbara och tillgängliga replikor.
Roozenburg har scannat sju tekoppar från Museum Boijmans kollektion van Beuningen och sedan printat replikor hos ett prototypföretag som heter Mareco Prototyping. Dessa tekoppar ska sedan ställas ut tillsammans med många fler inscannade och printade föremål på utställningen Smart Replicas som hålls på Museum Boijmans.