Kolfiber och aluminium i samarbete

Text:Mattias Kristiansson
PUBLICERAD: 20 februari 2013

Brittiska RP Support har släppt ett nytt pulver för lasersintring – PA 550-ACF. Det är ett nylon 12-baserat material, grafitgrått, fyllt med aluminium och kolfiber. Materialet är särskilt framtaget för verktyg och Formel 1-applikationer som vindtunnelmodeller.

Enligt RP Support ska både grundmaterialet och det aluminiumbaserade fyllnadsmaterialet ha hög kvalitet eftersom de flesta partiklar är mindre än de partiklar som används i standardmaterial. Det ska ge bättre kvalitet på väggar och bättre ytfinish. Genom att tillsätta kolfiber får man också bättre styvhet i applikationerna jämfört med material som endast har aluminium som fyllnadsmaterial.

Materialets mekaniska egenskaper ska påminna om metallkompositer. Draghållfastheten ligger på 58 MPa. Egna undersökningar visar att de mekaniska egenskaperna är 30-40 procent bättre än standardmaterial med aluminum som fyllnadsmaterial.

Läs vidare

3devo förvandlar restpulver till filament

3devo har utvecklat en metod för att omvandla överblivet SLS-pulver till filament som kan användas på nytt för 3D-printing.
3devo

Nordens första testbädd för 3D-printad betong

I slutet av april invigde forskningsinstitutet RISE en test- och demomiljö för 3D-printad betong. En unik satsning som ska påskynda den industriella användningen av tekniken och bana väg för en mer hållbar svensk byggbransch. 
RISE kollage

Forskning om AM med duplext rostfritt stål

Hur kan duplexa rostfria stål användas optimalt både för lasersvetsning och additiv tillverkning? Den frågan har Amir Baghdadchis från Högskolan Väst sökt svaret på i sin doktorsavhandling.
Amir Baghdadchi, doktor i produktionsteknologi

SSAB släpper utsläppsfritt stålpulver

SSAB lanserar världens första stålpulver som är producerat utan fossila koldioxidutsläpp. Pulvret är tillverkat av återvunnet stål och kombinerar egenskaperna hos SSAB:s höghållfasta stål med de lätta strukturer som är möjliga med 3D-printing.
SSAB-vang

Senaste nytt

Milstolpen: 5 000 installerade AM-system

Maskintillverkaren EOS tillkännagav nyligen den 5 000:e installationen av sina system för additiv tillverkning. Den gjordes hos Keselowski Advanced Manufacturing (KAM) i Statesville, North Carolina i USA. 
5000th-Joe Calmese_and_Glynn Fletcher_Machine Installation_ADDMAN

Lyckad utskrift av medicinteknisk utrustning i rymden

Bioprinting-företaget Auxilium Biotechnologies har skrivit historia genom att framgångsrikt installerat sitt system ombord på den internationella rymdstationen ISS. Där har de printat åtta medicintekniska enheter på bara två timmar.
bioprint

Försäljningen av industriella 3D-skrivare ned med 24 procent

En marknadsanalys visar att försäljningen av industriella 3D-skrivare minskade med en fjärdedel under tredje kvartalet 2024, samtidigt som försäljningen av instegsmodeller ökade.
Context statistik

Daimler och 3D Systems i samarbete om reservdelsproduktion

3D Systems har ingått ett samarbete med Daimler Truck/Daimler Buses, en av världens största tillverkare av kommersiella fordon, för att introducera en innovativ strategi för produktion av reservdelar.
Mobiles 3D-Druck-Center für noch mehr Kundennähe und schnelle ErsatzteilverfügbarkeitMobile 3D printing centre for even greater customer proximity and fast availability of spare parts