
Belgiska Runners Service Lab är specialiserade på att analysera folks fötter inför köp av sportskor. Nu har företaget fått ett bidrag på 1,5 miljoner kronor för att undersöka om det går att tillverka skräddarsydda löparskor med additiv teknik.
Projektet löper över två år och kommer att drivas i samarbete med Materialise. Det kommer att finnas flera utmaningar, bland annat hur man producerar olika hårdhet i sulor och andra mjuka material. En annan utmaning är att få ekonomi i produktionen.
– I princip kan vi producera skor från scratch, säger vd Koen Wilssens. Vi har skaffat en djup kunskap under flera år i branschen. Men i detta stadiet kan vi inte få lönsamhet i produktionen. Det är här som 3d-print kommer in i bilden. Kan vi sätta ett butikspris på runt 2000 kronor så kan det bli ekonomiskt lönsamt.
Runners Service Lab har i dagsläget tre butiker i Belgien och en fjärde på gång nästa år. Man har även planer på fler butiker i Nederländerna, Irland och England.