
År 2018 kommer 3d-printade piratkopior att innebära att rättighetsinnehavare världen över förlorar hundra miljarder dollar årligen. Det menar analysföretaget Gartner i en ny rapport.
– De kraftigt minskade kostnaderna för att investera i 3d-printrar, scannrar och verktyg för formgivning gör att teknikerna för stöld av immaterielrättsliga tillgångar är alltmer tillgänglig, menar Gartner. Du behöver inte ta fram en färdig slutprodukt med en 3d-printer, det räcker med att göra en vaxbaserad gjutform utifrån ett scannat föremål till exempel. Det gör att kriminella kan producera stora kvantiteter av en produkt som inte går att särskilja från originalet.
Den globala försäljningen av 3d-printrar förväntas växa med 75 procent nästa år, en siffra som fördubblas året därpå, menar Gartner i en annan rapport om bransch- och teknikutveckling för additiva tillverkningstekniker.





