Som vi tidigare rapporterat har 3D Systems lanserat en 3d-printer som skriver plastobjekt i fyrfärg. Nu fortsätter företaget att presentera ytterligare nyheter. Bland annat inom produktionssegmentet, med tillskott i Projet-serien, samt mer högpresterande konsumentskrivare och 3d-scannrar.
Företaget presenterar också ProX 950 SLA som 3D Systems beskriver som den största produktionsplatformen som finns i dagsläget. Den ska också producera objekt upp till tio gånger snabbare än andra befintliga maskiner idag, och vara den ”grönaste” 3d-printern på marknaden. Enligt specifikationerna har skrivaren en byggyta på 150 x 75 x 55 centimeter, och skriver lager på runt 0,05 millimeter. Skrivaren är utrustad med 3D Systems senaste Polyray-skrivhuvud vilket ska påverka produktionshastigheten, men en exakt siffra på detta nämns inte i företagets specifikation.
– De stora framsteg vi kan leverera i hastighet, storlek och kapacitet, tillsammans med avancerade materialalternativ och nya scan-to-design- och kontrollverktyg, definierar vi som själva kärnan i 3D-print 2.0 och ökar våra kunders möjligheter till framtidens tillverkning, säger Avi Reichental, vd för 3D Systems.
I ProX-serien ingår även produktionsprintern ProX 500 SLS samt metallsintringsmaskinen ProX 300, som ska kunna producera metallprodukter färdiga att använda direkt i tillverkningsindustrin.