Arcam Q20 är företagets senaste utrustning med EBM-teknik. Maskinen är framtagen särskilt för industriell produktion av detaljer för flygindustrin. Q20 är en förlängning av tillverkarens tidigare modell Q10 som presenterades i januari 2013. Sedan dess har Q10 etablerat sig på framförallt på den ortopediska marknaden.
Arcam Q20 är framtagen i samarbete med en stor flygplanstillverkare, och använder samma EBM-teknik som tidigare modeller inom Q-serien. Däremot kommer Q20 ha större byggyta vilken motsvarar 350 x 380 millimeter. Skrivaren innehåller också ett kamerasystem, Arcam Layer Qam för att övervaka och kvalitetssäkra byggprocessen.
– Med Arcam Q20 vässar vi vårt erbjudande inom en av våra huvudmarknader, flygindustrin. Arcam Q20 representerar en ny generation EBM-system med fokus på fortsatt industrialisering av teknologin, säger Magnus René, vd på Arcam.
Precis som ortopedindustrin är nu också flygindustrin redo att serietillverka med additiv teknik, konstaterar företaget. Den första beställningen offentliggjordes redan förra veckan, och lades av franska Poly-shapes. Ordern kommer levereras under 2014.