3d-printerleverantören Arcam går från nollresultat till en vinst på 3,6 miljoner kronor första kvartalet i år. Omsättningen landade på 64,9 miljoner kronor, nära en fördubbling jämfört med samma period förra året, på 38,1 miljoner kronor. I resultatet ingår jämförelsestörande poster på 6 miljoner kronor till följd av köpet titanpulvertillverkaren AP&C.
– Arbetet med att industrialisera vår teknologi hos de stora aktörerna inom flyg- och implantatindustrin fortsätter och vi ser goda möjligheter till volymorder under året, säger företagets vd Magnus René. Med 13 maskiner i order, en stabil eftermarknad och ett positivt affärsläge är förutsättningarna goda för en fortsatt stark tillväxt under 2014.
Senast förra veckan fick Arcam en ny order på ett Q20-system, särskilt framtaget för produktion av komponenter för flygindustrin.
Företaget har under det första kvartalet bland annat förstärkt sitt kinesiska servicekontor och den svenska supporten. Antalet anställda har sedan mars förra året ökat från 55 till 109 personer.