Tysk hybridmaskin med fräsning och additiv teknik

Text:Mattias Kristiansson
PUBLICERAD: 20 februari 2015

hermle

Den tyska maskintillverkaren Hermle har tagit fram en utrustning med både CNC-fräsning och integrerad additiv teknik för tillverkning av komplexa metallkomponenter.

Den additiva tekniken har de döpt till metal powder application, MPA. Den är baserad på en termisk sprayprocess där metallpulver sprayas på en yta under högt tryck och temperatur.

Maskinen, MPA 40, har tagit sju år att utveckla. Metallpulvret appliceras genom ett munstycke som är monterat bredvid den vertikala axeln. Ett värmeaggregat bidrar till att metallpulver värms upp till mycket hög temperatur och sprayar en yta med pulver. Detta ske enligt företaget ge ett lokalt tryck på 10 GPa i temperaturer upp till 1000 grader celsius, vilket leder till att metallpulvret smälter och bildar en yta med hög densitet. Komponenten kan sedan bearbetas med den femaxliga CNC-fräsen. Därefter kan man applicera fler lager tills att man har en färdig komponent.

Metoden gör det också möjligt att använda upp till sex olika metallegeringar i olika lager på en och samma komponent. Det går även att göra mjuka övergångar mellan metaller.

Processparametrarna för de olika metallerna är lagrade i en databas som är tillgänglig för operatören. I dagsläget består materialutbudet av två verktygsstål, ett rostfritt stål, koppar, brons, titan och aluminium.

Komponenter har en maximal byggstorlek på 550 millimeter i diameter, 460 millimeter i djup och en maxvikt på 600 kilo. Det går även att använda en vattenlösning filler för att lägga in kylkanaler för formsprutningsverktyg.

Hermle släpper samtidigt en programvara, MPA Studio CAM. Denna kan användas för lageranalys och produktionskoll under körning. Här finns även funktioner för att simulera en produktion och för kvalitetskontroll.

Senaste nytt

After work med 3D-printingtema

Hur kan 3D-print fungera som kreativ motor till industrin? Det är temat för kvällen när Värnamo näringsliv bjuder in till after work på Gummifabriken den 19 februari.
AW kollage
After work med 3D-printingtema

Sandvik gör nytt förvärv inom CAM

Sandvik köper företaget MLC CAD Systems CAM-verksamhet, en USA-baserad återförsäljare av CAD/CAM-lösningar i Mastercams nätverk. 
Stefan-Widing-Sandvik
Sandvik gör nytt förvärv inom CAM

3D-print hjälper Need Visuals att sticka ut

Järfällaföretaget Need Visuals gör visuell produktion för event, mässor och detaljhandel. För att kunna tillverka unika lösningar har de gjort en särskild satsning på 3D-print.
Need kollage 2
3D-print hjälper Need Visuals att sticka ut

Tre hallar istället för fyra på årets Formnext

Planeringen inför årets Formnext är redan igång, och arrangören Mesago avslöljar bland annat att det blir förändringar på hallplanen.
Formnext ute entre
Tre hallar istället för fyra på årets Formnext

Läs vidare

Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

En ultrasnabb 3D-skrivare av FFF-modell för industriella applikationer. Så beskriver Intamsys nya FUNMAT Pro 310 NEO som lanserades vid ett digitalt event den 26 september.
Intamsys NEO
Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Företaget Artec 3D, med huvudkontor i Luxemburg, vill slå sig in på marknaden för industriell metrologi. Det avspeglas i de senaste två produktlanseringarna.
Artec kollage
Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Svenska AM Efficiency, som utvecklar efterbehandlingslösningar för 3D-utskrifter, lanserar nu sin senaste innovation kallad CCP-20.
ccp20_open and closed
Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Prusa släpper industriell 3D-skrivare

Enligt Prusa Researchs grundare Josef Prusa startade han bolaget med ambitionen att demokratisera 3D-printing och göra det tillgängligt för fler. Något man får säga att han lyckats med. Nu vill han göra samma resa med industriell 3D-print.
Prusa HT90 1
Prusa släpper industriell 3D-skrivare