Utbudet av specifika 3d-printmaterial för dentalbranschen växer med antalet dentala 3d-printrar. Leverantören Envisiontec tog tillfället i akt på IDS i Köln att bättra på sitt utbud. Det handlar om två nya material som heter E-Guard respektive E-Denture.
E-Guard är ett material framtaget för applikationer som skenor, borrguider och bettskenor. Materialet ger helt transparenta produkter och materialet är CE-märkt. E-Guard är framtaget för användning i Envisiontecs 3d-printrar Perfactory, Desktop och Micro.
E-Denture är ett material för skräddarsydda tandproteser. Även detta material är CE-märkt och kan användas i företagets Perfactory-maskiner. Det finns i flera färgnyanser och efter 3d-printning ska det gå att efterbearbeta, till exempel polera.