Den tyska 3d-printerutvecklaren Concept Laser arbetar på en uppgraderad version av sin inline-lösning för koaxiell inspektion av produktionsprocessen. Lösningen heter QMmeltpool 3D och kommer att vara tillgänglig från nästa år för användning med modellerna M1 och M2.
Verktyget installeras inline i 3d-printern och arbetar i realtid med att granska smältpoolen, det område i 3d-printern där metallmaterialet smälts av lasern. Enligt Concept Laser ska QMmeltpool 3D ha hög scanningshastighet och lasereffekt.
QMmeltpool 3D använder sensorer i tre axlar för att övervaka produktionen. Det handlar i synnerhet om två saker som ska hållas koll på – storleken på smältpoolen och intensiteten. Mätdata från dessa områden kan sedan användas för att beräkna fel i produktionsprocessen. För lite energi i smältpoolen kan till exempel indikera för låg lasereffekt eller för hög scanningshastighet. Förändringar i storleken på smältpoolen kan vara ett tecken förändringar i syresammansättningen i byggkammaren.
I och med den nya versionen av QMmeltpool ska det gå att generera 3d-bilder av den komponent som produceras. Med datat ska det gå att analysera både intensitet och storlek på smältpoolen i tre dimensioner.