Med sin nya EOSINT P760 från EOS ökar servicebyrån GT Prototyper kapaciteten inom stora SLS-utskrifter.
I och med den senaste investeringen har det Ystadbaserade företaget tre SLS-maskiner med byggmåtten 700 x 380 x 580 millimeter. Enligt vd Anders Tufvesson betyder detta att man kan leverera snabbare överlag, och i synnerhet på de större formaten.
– Tekniken i EOSINT P760 innebär också en framtidssäkring inom SLS-utskrifter, eftersom det öppnar för de nya material, som vi räknar med kommer inom några år, menar Anders Tufvesson
GT Prototyper i Ystad 3d-printar prototyper och färdigprodukter. I första hand arbetar de med SLA- och SLS-teknik. Utöver 3d-printning har man ytbehandlingsavdelning, och erbjuder bland annat efterbearbetning, infärgning, lackering, texturering och montering.