
2015 framstår allt mer som året då de stora IT- och teknikjättarna verkligen fick upp ögonen för 3d-skrivare. Den senaste i raden är Toshiba. Företaget har redan verksamhet inom formsprutning, gjutning och industrirobotar, så steget är inte långt till 3d-skrivare.
Företaget arbetar nu med att utveckla en metallmaskin baserad på Laser Metal Deposition, LMD. Det kan i det närmaste beskrivas som ett slags svetsning, antingen med pulver eller metalltråd. Toshiba menar att deras teknik ska vara upp till tio gånger snabbare än pulverbäddsteknik. Då ska man komma ihåg att LMD-teknik normalt sett ger långt ifrån samma upplösning som lasersintring med pulver.
Toshiba har dock ett egenutvecklat munstycke till sin kommande 3d-skrivare. Munstycket ska minimera det område som metallpartiklarna placeras på, samtidigt som laserstrålen kan koncentreras till detta mindre område. Dock har företaget inte släppt några siffror på upplösning eller lagertjocklek.
Den prototyp som testats har en produktionshastighet på 110 kubikcentimeter i timmen. Då används en laser på 800 watt. Prototypskrivaren arbetar med flera material, inklusive rostfritt stål, järn och Inconel.
Toshibas 3d-skrivare kommer enligt uppgift att släppas under 2017.







