
På Eindhovens tekniska universitet i Nederländerna har man precis tagit i bruk en storskalig cementskrivare som ska klara minst sagt stora volymer. Maxformatet är på 11 meter i längd, fem meter i bredd, och fyra meter i höjd. Planen är att universitetet ska samarbeta med byggindustrin under de kommande åren för att ta fram lämpliga kommersiella applikationer, som kompletta, skräddarsydda väggar.
Cementskrivaren är byggd av det nederländska ingenjörsföretaget ROHACO. Den ser i det närmaste ut som en lyftkran med ett skrivhuvud som rör sig i 360 grader. Skrivartekniken är ett slags extrudering.
Enligt professor Theo Salet och forskarstudenten Rob Wolfs kommer skrivaren att möjliggöra en rad tillämpningar. Det enda som krävs är ny kunskap, rätt teknik och rätt material. En möjlig tillämplning är tunna, fina cementstrukturer. I traditionell tillverkning med cement är det gjutformen som bestämmer slutformen på produkten, vilket gör det till en rätt klumpig produktionsform för smäckrare applikationer.
Andra saker som kan skrivas ut är kvaliteten på cementen, färg, men kanske viktigast, integrerad funktionalitet. Fiberförstärkt cement ger hållfasthet, kombinationen av cement och isolering minskar uppvärmningskostnader och förbättrar även ljudisoleringen. Det går också att redan i utskriften ta höjd för allt från vattenrör, elledningar, elektronik som termostat eller belysning, med mera.
Projektet går under namnet 3D Concrete Printing, 3DCP. Totalt har tio företag investerat runt sex miljoner kronor i projektet.