3D Center fokuserar på utbildningar

Text:Mattias Kristiansson
PUBLICERAD: 17 oktober 2016
Ulf Qviberg, vd, 3D Center.
Ulf Qviberg, vd, 3D Center.

3d-skrivardistributören 3D Center utökar sin verksamhet med nya affärsområden inom utbildning, kunskapsspridning samt konsultation och analyser för företag.

Affärsområdet för utbildning och kunskapsspridning kommer bestå av seminarier, workshops och utbildningar. 3D Center rivstartar den 28 oktober med ett inspirationsseminarium kring additiv tillverkning.

– Kunskap kring additiv tillverkning kommer vara otroligt viktigt för många företag, främst inom tillverkningsindustrin och produktutveckling. Därför satsar vi på att främja kunskapsspridning och tillgänglighet genom dessa nya affärsområden, säger Ulf Qviberg, vd på 3D Center.

– 3D Center har mångårig erfarenhet inom branschen och vi har bred kunskap kring AM vad gäller både hård- och mjukvara. Vi följer utvecklingen på nära håll och har bra koll på nya tekniker och trender. Vi har även tillgång till en bred maskinpark med olika tekniker. Allt detta gör att denna satsning känns helt rätt i tiden, avslutar Ulf Qviberg.

Senaste nytt

Instegsmodell för metaller och keramer från XJet

XJet lanserar modellen Carmel Pro, en kompakt och kostnadseffektiv 3D-skrivare för utskrifter i metaller och keramer med Nano Particle Jetting-tekniken (NPJ).
Carmel-Pro-1
Instegsmodell för metaller och keramer från XJet

Prusa satsar på säkerhet – och silikonmaterial

Nyligen lanserade Prusa Research modellen CORE One L. Den har släppts även i en variant för kritisk infrastruktur och visades på Formnext tillsammans med andra nyheter, som ett unikt silikonmaterial. 
CORE One S
Prusa satsar på säkerhet – och silikonmaterial

GKN Aerospace får order av FMV värd 150 miljoner

GKN Aerospace har erhållit en order av Försvarets materielverk (FMV) att utveckla och demonstrera en obemannad flygfarkost och tillhörande turbojetmotor. Ordervärdet uppgår till cirka 150 miljoner kronor.
GKN-FMV
GKN Aerospace får order av FMV värd 150 miljoner

Blågul samling på Formnext

På Formnext fanns inte bara en nordisk paviljong, utan även en med bara svenska företag. Totalt var det åtta utställare i montern och 3dp.se gjorde nedslag hos tre av dem.
Svenska kollage
Blågul samling på Formnext

Läs vidare

Milstolpe för LEGO: Första 3D-printade delen ute i handeln

Leksaksföretaget LEGO har som jultradition att sälja ett "Holiday Express Train". Årets tåg kommer lastat med en överraskning: den första serieproducerade delen som tillverkats med 3D-printing.
Lego 1
Milstolpe för LEGO: Första 3D-printade delen ute i handeln

Saab investerar i rymdteknikföretaget Pythom

Saab investerar 10 miljoner dollar i Pythom, ett rymdteknikföretag med svenska rötter som utvecklar lätta rymdraketer, bland annat med additiv tillverkning. 
Saab-Wandt
Saab investerar i rymdteknikföretaget Pythom

Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Vad var mest intressant på årets Formnext? 3dp.se frågade Anders Brask, vd för Protech Nordic, och följde med på en rundtur i montrarna.
Protech-kollage
Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Flera nyheter hos svenska Interspectral

Interspectral passade på att presentera nya mjukvarusviten AM Explorer Suite i samband med Formnext, men även ett partnerskap med Nikon SLM Solutions. 
Interspectral-hr
Flera nyheter hos svenska Interspectral