Solidmakarna och Canon Svenska vidareutvecklar sitt befintliga samarbete genom att Canon övertar de kundinstallationer av de professionella 3d-skrivare som Solidmakarna i dag har på marknaden. Genom detta samarbete kommer kunderna få tillgång till Canons rikstäckande service och en partner för utveckling inom 3d-området.
Solidmakarna kommer fortsatt fokusera på sin verksamhet inom 3D CAD och på sin konsultverksamhet inom området. Canon och Solidmakarna ser framledes ett utökat samarbete vad gäller CAD-programvaror och att kunna erbjuda Canons kunder 3d-teknikens stora möjligheter på rikstäckande basis även via CBC Canon Business Center. För Canon är detta ett ytterligare steg för att stärka sin position inom 3d.
– Vi vill att våra kunder ska kunna utnyttja 3d-utskrifternas alla möjligheter, säger John Björkmann, vd på Canon Svenska. Våra konsulttjänster och erbjudanden innebär support från början till slut och hjälper flera verksamhetsområden att utveckla sin kapacitet inom 3d.
– 3d-skrivarmarknaden expanderar kraftigt och vi tror att det behövs ett företag av Canons storlek och marknadsnärvaro för att bli ledande på marknaden och det är därför vi inleder detta samarbete, säger Robert Andersson, vd på Solidmakarna. Vi kommer också samarbeta inom 3D CAD.