måndag 27 mars – vecka 13
Nederländska Promolding är ett av landets största företag inom konstruktion och tillverkning av högteknologiska plastkomponenter. Nu har företaget startat ett nytt affärsområde specifikt för 3d-utskrivna formsprutningsverktyg, något som lett till upp till 93 procent kortare ledtider.
I kundstocken finns ett brett utbud av industrier, några av de mer namnkunniga är Heineken och Airbus. Företaget var tidigt ute med 3d-skrivarteknik och har under flera år bland annat använt Polyjet-teknik för att lösa mer komplexa applikationer i produktutvecklingsfasen. Nu har man alltså tagit steget till att 3d-skriva verktyg för formsprutning.
Det främsta målet med det nya affärsområdet är att optimera just produktutvecklingen utan att tumma på den kvalitet som man gjort sig ett namn på. Ofta använder man 3d-skrivare tidigt i processen för att snabba upp utvecklingen och ta fram prototyper tidigt i arbetet. Genom att 3d-skriva formsprutningsverktyg kan man nu även effektivisera produktionen för vissa komponenter.
– När det gäller formsprutning har vi tidigare haft ledtider på minst sex veckor, säger Jeroen Gross, produktutvecklingschef på företaget. Genom att konstruera och 3d-skriva verktyg i huset kan vi korta processen till tre dagar.
– Ett exempel på vår produktion är en serie med komplexa verktyg som vi utvecklade under extrem tidspress. Det var för ett företag som heter Fugro. De är specialiserade på tjänster inom geoteknik. Varje vertyg gjorde att vi kunde producera över femtio olika varianter av kåpor för en sensor. Dessa tillverkades dessutom i de material som valts för slutprodukterna.
Mittuniversitetet drar i höst igång en magisterutbildning i additiv tillverkning med inriktning på metalliska material. Förhoppningen är att den ska kunna bidra till kompetensförsörjningen inom industrin.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Bauer har utvecklat ett hockeyhjälmsfoder med en förbättrad stötdämpande funktion. Detta tack vare EOS patenterade lösning Digital Foam som gör det möjligt att personalisera varje hjälm med 3D-printing.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Nano Dimension har lagt ett bud på Stratasys och vill förvärva bolaget för 18 dollar per aktie, totalt 1,1 miljard dollar. Enligt Nano Dimension skulle det skapa en stark marknadsledande aktör inom AM, men budet sågas av bransch-analytiker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 10. mars, 2023
Forskare vid Sandia National Labratories i USA har utvecklat en ny superlegering med additiv tillverkning. Materialet kan hjälpa kraftverk att generera mer energi samtidigt som de producerar mindre koldioxid.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 8. mars, 2023
Stilride, en svensk tillverkare av elmotorcyklar, har ingått ett samarbete med svensk-franska mjukvaruföretaget inom robotik, Adaxis. Ett samarbete som ska innebära att delar ska kunna 3D-printas i lokala mikrofabriker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 24. februari, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige