Arcams resultat påverkas av osäker marknad

Text:Mattias Kristiansson
PUBLICERAD: 8 februari 2017
Arcams vd, Magnus René.

Arcam har släppt sina siffror för helåret 2016. De visar att omsättningen ökade med 12,5 procent, men nettoresultatet slutade på minus 10,8 miljoner kronor. Enligt företagets vd, Magnus René, ser man utmaningar på marknaden.

– Efterfrågan på EBM-system styrs av i vilken takt våra kunder inom flyg- och implantatindustri går mot produktion, en process som är beroende av både tekniska och kommersiella faktorer, säger Magnus René om marknadssituationen.

Omsättningen för helåret uppgick till 648,3 miljoner kronor och rörelseresultatet uppgick till -29,8 miljoner kronor. Det underliggande resultatet från rörelsen uppgick till 15,0 miljoner kronor efter justering för kostnader av engångskaraktär.

Totalt under året fick man 48 ordrar, en minskning med föregående år, då man landade på 58 ordrar. Företaget går in i 2017 med en orderbok på 25 system.

En av de största händelserna på den svenska 3d-skrivarmarknaden förra året var General Electrics bud på Arcam.

– Hösten präglades av GEs bud på Arcam som för oss är ett starkt erkännande av att den verksamhet som vi under många år byggt upp tillsammans nu blivit en viktig aktör inom den additiva tillverkningsindustrin, säger Magnus René. Budprocessen påverkade vår verksamhet då ledningen fick mindre tid att agera på marknaden. Våra kunder på EBM-sidan har varit något avvaktande och vi ser att det tar längre tid att teckna nya order.

Dotterbolaget DiSanto tyngs av en svag utveckling inom traditionellt tillverkade implantat. Inom EBM-tillverkade implantat har det under perioden tillkommit flera nya kundprojekt. Även om intäkterna från denna del av verksamheten ökar, kompenserar de ännu inte för den svaga utvecklingen inom traditionellt tillverkade implantat, menar Arcam. Företaget skrev under året ner moderbolagets innehav i DiSanto med 28 miljoner kronor.

För att möta den snabbt ökande efterfrågan på metallpulver fortsätter Arcam att bygga ut metallpulvertillverkaren AP&Cs produktionskapacitet i Kanada.

– Vi fattade i maj 2016 beslut om att utöka kapaciteten kraftigt genom att bygga en helt ny pulvertillverkningsfabrik utanför Montreal, säger Magnus René. Den nya tillverkningsanläggningen ger oss initialt ökad kapacitet och långsiktigt en plattform för ytterligare expansion.

– Med de investeringar som vi nu gör i den befintliga fabriken och den nya anläggningen kommer vi att i slutet av 2017 ha en atomiseringskapacitet på 750 ton per år. Den nya anläggningen byggs modulärt och kan långsiktigt byggas ut så att den totala kapaciteten i våra två anläggningar når över 1200 ton per år.

Den 6 september lämnade GE ett offentligt bud i syfte att förvärva samtliga aktier i Arcam AB. GEs bud avslutades den 29 november och GE äger idag 76,15 procent av aktierna i Arcam.

– För oss på Arcam är GEs intresse ett starkt erkännande av att den verksamhet som vi under många år byggt upp tillsammans nu blivit en viktig aktör inom den additiva tillverkningsindustrin. I samband med budet förvärvade fonden Elliott drygt 11 procent av aktierna över marknaden och de blev därmed näst största ägare.

 

Senaste nytt

De har printat världens minsta ölflaska

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, tillverkad med en högprecisions-3D-skrivare.
Ölflaska
De har printat världens minsta ölflaska

SVEAT utlyser tävling och stipendium

Branschorganisationen SVEAT drar nu igång sin årliga tävling Design Challenge och utlyser även sitt stipendium för utbildningsanordnare inom gymnasie- eller yrkeshögskolan.
SVEAT_styrelse-25-26-www
SVEAT utlyser tävling och stipendium

Freemelt ökade försäljningen från 20 till 54 miljoner

Svenska maskintillverkaren Freemelt presenterade nyligen sina siffror för helåret 2025, som visar på en försäljningstillväxt på 172 procent. 
Freemelt-eMELT
Freemelt ökade försäljningen från 20 till 54 miljoner

Svensk finalist i TCT Awards

Den 14 april utses vinnarna i årets TCT Awards. Bland finalisterna finns svenska Bondtech som nominerats för INDX. 
Bondtech-1
Svensk finalist i TCT Awards

Läs vidare

Svensk finalist i TCT Awards

Den 14 april utses vinnarna i årets TCT Awards. Bland finalisterna finns svenska Bondtech som nominerats för INDX. 
Bondtech-1
Svensk finalist i TCT Awards

Wohlers Report: Europa sackar efter i tillväxt

Den 31:a upplagan av Wohlers Report släpptes i dagarna. Rapporten visar att marknaden för additiv tillverkning fortsätter att öka, mest i Asien och minst i EMEA-regionen. 
Wohlers kollage
Wohlers Report: Europa sackar efter i tillväxt

Metod för att printa under vatten

En tvärvetenskaplig forskargrupp vid Cornell University har utvecklat en metod för att 3D-printa betong under vatten. Det kan förändra maritim konstruktion och reparationer av kritisk infrastruktur.
GS1A9175.CR3
Metod för att printa under vatten

Thingiverse blir en del av MyMiniFactory

MyMiniFactory förvärvar Thingiverse. Tillsammans vill de skapa en gemensam plattform med fokus på skapare världen över, under mottot "creator first". 
My Thing-2
Thingiverse blir en del av MyMiniFactory