Carsten Løddesøl från norska prisvinnande arkitektföretaget Snøhetta är en av talarna på konferensen 3dp Build i Stockholm den 11 maj. Hans erfarenhet är att möjligheterna med 3d-skrivartekniken inte bara förändrar arkitektens arbetsmetoder, utan också påverkar själva utformningen av arkitekturen.
– Det finns flera exempel på att arkitektens ”leksak” påverkar slutresultatet. Den enkla tillgången till 3d-modeller med det vi kallar för dubbelkurviga ytor har varit med och påverkat arkitekturen mot mer organiska former, säger Carsten Løddesøl.
Han har i nio år varit workshopchef hos Snøhetta, den norska arkitektbyrån som blivit ett världsnamn efter projekt som National September 11 Memorial Museum Pavillion och Biblioteca Alexandrina. Här i Norden är de kanske mest kända för Oslos karaktäristiska nationaloperan.
Sedan 2008 har Snøhetta använt över tio olika 3d-skrivartekniker, några på kort sikt, andra har varit en del av produktionsapparaten i flera år. I dagsläget har man fyra 3d-skrivare i full drift. Det har blivit nödvändiga verktyg i arkitektens yrkesvardag. Men vad är det som gör 3d-skrivartekniken så värdefull för arkitekterna?
– En bildskärm kan inte återge det tredimensionella. I bästa fall möjligen något som hamnar mellan 2d och 3d. Men fysiska 3d-modeller går att testa, diskutera och gör att vi kan förstå formen på ett bättre sätt än att vrida runt på en digital modell. Dessutom är det ofta så att när flera människor diskuterar en digital modell är det den som kontrollerar modellen som också styr diskussionen. Med en utskriven modell blir det annorlunda. Det blir helt avgörande för vårt arbete när vi ska visa och förklara den arkitektoniska formen, både internt och för kunder, säger Carsten Løddesøl.
Under 3dp Build-konferensen kommer Carsten Løddesøl att föreläsa på temat Projekt och processer. Här går han igenom ett antal utvalda projekt och processer, från start till färdig 3d-modell. Han pekar på utmaningar och fördelar med det 3d-skrivarbaserade modellarbetet och visar hur Snøhetta arbetar digitalt med modeller som ska skrivas ut.
Utvecklingen går rasande fort, så hur väljer Snøhetta rätt teknik?
– Vi utvärderar kontinuerligt olika 3d-skrivartekniker och väljer utifrån ett kostnadsperspektiv. Våra utskrivna modeller ska inte utsättas för några stora fysiska påfrestningar, så de kan utan problem skrivas ut i gipsmaterial. Rent erfarenhetsmöässigt är det ett lämpligt material för att återge de former vi arbetar med.
– Idag har vi möjligheten att skriva ut modeller i storlekar upp till 38 x 25 x 20 centimeter. Men vi monterar ofta ihop flera utskrifter för att få upp storleken.
Snøhettas maskinpark på huvudkontoret i Oslo består av fyra 3d-skrivare; bland annat en ProJet 660 Pro, som kan skriva ut i fyrfärg och en mindre Makerbot Replicator.
Läs mer om konferensen 3dp Build
Den italienska 3d-skrivartillverkaren WASP integrerar sin teknik i en hybridmaskin, som både pressar apelsiner och 3d-printar koppar.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 12. december, 2019
Efter en ledbandsoperation 3d-printade företagen Skymaker och Wematter ett gips till Pia Lindström så att hon kunde träna, tvätta händerna och duscha som vanligt. Nu vill de att fler aktörer inom sjukvården ska börja använda tekniken.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 10. december, 2019
Vi bjuder på en bildkavalkad från 3dp.se:s konferens AM-dagen 2019, som hölls den 5 december på Kistamässan i Stockholm.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 10. december, 2019
Den tyska maskinverktygstillverkaren DMG Mori lanserar en ny hybridmaskin som kombinerar 3d-skrivare och fräs. – Det är inte så vanligt, säger Andreas Müller från DMG Mori.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 10. december, 2019
Förra året beslutade Trump-administrationen att grupper skulle få distribuera konstruktionsteckningar till 3d-vapen. Nu har en federal domare i delstaten Washington beslutat att tillståndet var olagligt.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 10. december, 2019
– Ett av de vanligaste misstagen är till exempel att välja fel affärsänglar och ge dem för många aktier, säger Arno Held från AM Ventures Holding. Daniel Ljungstig från 3DVerkstan har intervjuat Arno Held för att djupdyka i hur ett startup-företag blir framgångsrikt.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 2. december, 2019
I början av november skrev 3dp att Xerox gjort ett inofficiellt erbjudande om att köpa HP. Nu rapporteras det att HP däremot avvisat erbjudandet.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 2. december, 2019
AM-dagen den 5 december bjuder på nio programpunkter, allt från den senaste forskningen till applikationsområden för metall- och plastbaserad produktion med additiv teknik. Även utställare från en rad olika teknikföretag kommer vara på plats.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 1. december, 2019
Uppåt, uppåt, uppåt. Det är dit den additiva tekniken är påväg, berättade Mikael Schuisky i Sandviks monter på Formnext, där både den 3d-printade diamanten och gitarren var på plats.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 28. november, 2019
Ett helt automatiserat arbetsflöde i hela den additiva tillverkningsprocessen är fortfarande ofullständig, menar Additive Manufacturing Technologies, som nu gör ett försök att ändra på detta.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 28. november, 2019
Det blev debut för BLB Industries på årets Formnext-mässa, där företaget även avslöjade att de tar in en ny delägare. – Vi har tagit bolaget till en viss nivå och nu är det dags för nästa, säger Stefan Ek, vd på BLB Industries.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 25. november, 2019
3dp tar dig med genom hallarna på mässan för additiv tillverkning – Formnext i Frankfurt.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 25. november, 2019
Nästa år kommer fler produkter, lovade Alexander Zolotarevski som var på plats i Anordicas monter på Elmia Subcontractor.
Hanna Jangenfeldt | hanna.jangenfeldt@agi.se| 25. november, 2019
Norra Vallgatan 90, SE-211 22 Malmö, Sverige