"3d-skrivaren påverkar arkitekturens utformning"

Text:Egil Smalberget
PUBLICERAD: 1 maj 2017

Carsten Løddesøl från norska prisvinnande arkitektföretaget Snøhetta är en av talarna på konferensen 3dp Build i Stockholm den 11 maj. Hans erfarenhet är att möjligheterna med 3d-skrivartekniken inte bara förändrar arkitektens arbetsmetoder, utan också påverkar själva utformningen av arkitekturen.

– Det finns flera exempel på att arkitektens ”leksak” påverkar slutresultatet. Den enkla tillgången till 3d-modeller med det vi kallar för dubbelkurviga ytor har varit med och påverkat arkitekturen mot mer organiska former, säger Carsten Løddesøl.

Han har i nio år varit workshopchef hos Snøhetta, den norska arkitektbyrån som blivit ett världsnamn efter projekt som National September 11 Memorial Museum Pavillion och Biblioteca Alexandrina. Här i Norden är de kanske mest kända för Oslos karaktäristiska nationaloperan.

Sedan 2008 har Snøhetta använt över tio olika 3d-skrivartekniker, några på kort sikt, andra har varit en del av produktionsapparaten i flera år. I dagsläget har man fyra 3d-skrivare i full drift. Det har blivit nödvändiga verktyg i arkitektens yrkesvardag. Men vad är det som gör 3d-skrivartekniken så värdefull för arkitekterna?

– En bildskärm kan inte återge det tredimensionella. I bästa fall möjligen något som hamnar mellan 2d och 3d. Men fysiska 3d-modeller går att testa, diskutera och gör att vi kan förstå formen på ett bättre sätt än att vrida runt på en digital modell. Dessutom är det ofta så att när flera människor diskuterar en digital modell är det den som kontrollerar modellen som också styr diskussionen. Med en utskriven modell blir det annorlunda. Det blir helt avgörande för vårt arbete när vi ska visa och förklara den arkitektoniska formen, både internt och för kunder, säger Carsten Løddesøl.

Under 3dp Build-konferensen kommer Carsten Løddesøl att föreläsa på temat Projekt och processer. Här går han igenom ett antal utvalda projekt och processer, från start till färdig 3d-modell. Han pekar på utmaningar och fördelar med det 3d-skrivarbaserade modellarbetet och visar hur Snøhetta arbetar digitalt med modeller som ska skrivas ut.

Utvecklingen går rasande fort, så hur väljer Snøhetta rätt teknik?

– Vi utvärderar kontinuerligt olika 3d-skrivartekniker och väljer utifrån ett kostnadsperspektiv. Våra utskrivna modeller ska inte utsättas för några stora fysiska påfrestningar, så de kan utan problem skrivas ut i gipsmaterial. Rent erfarenhetsmöässigt är det ett lämpligt material för att återge de former vi arbetar med.

– Idag har vi möjligheten att skriva ut modeller i storlekar upp till 38 x 25 x 20 centimeter. Men vi monterar ofta ihop flera utskrifter för att få upp storleken.

Snøhettas maskinpark på huvudkontoret i Oslo består av fyra 3d-skrivare; bland annat en ProJet 660 Pro, som kan skriva ut i fyrfärg och en mindre Makerbot Replicator.

Läs mer om konferensen 3dp Build

 

Senaste nytt

Instegsmodell för metaller och keramer från XJet

XJet lanserar modellen Carmel Pro, en kompakt och kostnadseffektiv 3D-skrivare för utskrifter i metaller och keramer med Nano Particle Jetting-tekniken (NPJ).
Carmel-Pro-1
Instegsmodell för metaller och keramer från XJet

Prusa satsar på säkerhet – och silikonmaterial

Nyligen lanserade Prusa Research modellen CORE One L. Den har släppts även i en variant för kritisk infrastruktur och visades på Formnext tillsammans med andra nyheter, som ett unikt silikonmaterial. 
CORE One S
Prusa satsar på säkerhet – och silikonmaterial

GKN Aerospace får order av FMV värd 150 miljoner

GKN Aerospace har erhållit en order av Försvarets materielverk (FMV) att utveckla och demonstrera en obemannad flygfarkost och tillhörande turbojetmotor. Ordervärdet uppgår till cirka 150 miljoner kronor.
GKN-FMV
GKN Aerospace får order av FMV värd 150 miljoner

Blågul samling på Formnext

På Formnext fanns inte bara en nordisk paviljong, utan även en med bara svenska företag. Totalt var det åtta utställare i montern och 3dp.se gjorde nedslag hos tre av dem.
Svenska kollage
Blågul samling på Formnext

Läs vidare

Milstolpe för LEGO: Första 3D-printade delen ute i handeln

Leksaksföretaget LEGO har som jultradition att sälja ett "Holiday Express Train". Årets tåg kommer lastat med en överraskning: den första serieproducerade delen som tillverkats med 3D-printing.
Lego 1
Milstolpe för LEGO: Första 3D-printade delen ute i handeln

Saab investerar i rymdteknikföretaget Pythom

Saab investerar 10 miljoner dollar i Pythom, ett rymdteknikföretag med svenska rötter som utvecklar lätta rymdraketer, bland annat med additiv tillverkning. 
Saab-Wandt
Saab investerar i rymdteknikföretaget Pythom

Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Vad var mest intressant på årets Formnext? 3dp.se frågade Anders Brask, vd för Protech Nordic, och följde med på en rundtur i montrarna.
Protech-kollage
Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Flera nyheter hos svenska Interspectral

Interspectral passade på att presentera nya mjukvarusviten AM Explorer Suite i samband med Formnext, men även ett partnerskap med Nikon SLM Solutions. 
Interspectral-hr
Flera nyheter hos svenska Interspectral