lördag 25 mars – vecka 12
Materialise arbetar på ett 3d-projekt som heter duga. Genom att skriva ut 320 ben med hjälp av 3d-tekniken SLA, som skriver ut plastdelar, ska de bygga upp en mammut i verklig storlek.
Modellen för projektet är ett gäng uråldriga ben som sattes samman till ett helt skelett för cirka 150 år sedan. Nu har det skannats in digitalt på ett museum i Bryssel för att få sig en tvilling- i plast. För att kunna bygga ihop alla delar har ingenjörer från Materialise lagt mycket tid på att bygga upp en inre strukturen i benen digitalt. Detta för att det ens ska bli möjligt att pussla ihop med de andra delarna efter utskrift.
– Projektets storlek är utmanande. Framför allt då vi var tvungna att hitta flera olika experter, så som ingenjörer, paleontologer och avslutande specialister, sammanfoga vår vision och samtidigt möta en tight deadline. Eftersom original-skelettet hade vissa delar som saknades har vi lagt till dem i den digitala filen- vilket gjort att den 3d-printade mammuten kan anses vara mer vetenskapligt korrekt än originalet, säger Gertjan Brienen, projektledare på Materialise.
Enligt paleontologen Dr. Mietje Germonpré, som arbetar på Royal Belgien Institute of Natural Science, möjliggör 3d-utskrifter av gamla fossiler att man kan studera delarna utan att förstöra originalet. Ett annat plus är möjligheterna att dela samma virtuella bild digitalt med kollegor runtom i världen.
Den färdiga strukturen väger 300 kilo. För att kunna skriva ut alla de stora delarna har Materialise byggt upp särskild utrustning i form av 3d-skrivare med en större skrivarbädd på totalt 220 x 70 x 80 centimeter.
Läs mer om mammutprojektet här.
Mittuniversitetet drar i höst igång en magisterutbildning i additiv tillverkning med inriktning på metalliska material. Förhoppningen är att den ska kunna bidra till kompetensförsörjningen inom industrin.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Bauer har utvecklat ett hockeyhjälmsfoder med en förbättrad stötdämpande funktion. Detta tack vare EOS patenterade lösning Digital Foam som gör det möjligt att personalisera varje hjälm med 3D-printing.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Nano Dimension har lagt ett bud på Stratasys och vill förvärva bolaget för 18 dollar per aktie, totalt 1,1 miljard dollar. Enligt Nano Dimension skulle det skapa en stark marknadsledande aktör inom AM, men budet sågas av bransch-analytiker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 10. mars, 2023
Forskare vid Sandia National Labratories i USA har utvecklat en ny superlegering med additiv tillverkning. Materialet kan hjälpa kraftverk att generera mer energi samtidigt som de producerar mindre koldioxid.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 8. mars, 2023
Stilride, en svensk tillverkare av elmotorcyklar, har ingått ett samarbete med svensk-franska mjukvaruföretaget inom robotik, Adaxis. Ett samarbete som ska innebära att delar ska kunna 3D-printas i lokala mikrofabriker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 24. februari, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige