3D Systems växlar upp med Figure 4 Standalone

Text:Hanna Jangenfeldt
PUBLICERAD: 4 september 2018
Utskrivna delar med 3D Systems Figure 4 Standalone. Bild: 3D Systems

3D Systems släpper 3d-skrivaren Figure 4 Standalone. – Det tar bara minuter att skriva ut istället för timmar, säger Vyomesh Joshi, vd, 3D Systems.

3d Systems utökar produktportföljen med en SLA-skrivaren Figure 4 Standalone. Med fyra nya material är skrivaren komplementär till produktionsplattformen Figure 4 som använder en industriell robotarm för massproduktion. Den nya skrivaren kan enligt tillverkaren skriva ut med en hastighet på 100 millimeter i timmen och passar utmärkt för prototyper och mindre volymer.

– Kombinationen av hastighet och noggrannhet kompletterad med en ljusbaserad uv-härdande process, gör att det bara tar minuter att skriva ut istället för timmar. Detta möjliggör en ännu snabbare tid för produktion, säger Phil Schultz, vice vd, 3d Systems.

Skrivarens byggvolym är 124,8 x 70,2 x 196 millimeter.

Materialen som kompletterar 3d-skrivaren inkluderar bland annat Figure 4 TOUGH-GRY 10, ett material med hög hastighet för snabba designade iterationer och Figure 4 TOUGH-GRY 15, ett starkt material för produktionsapplikationer.

– Repeterbarhet är det viktigaste när man tänker på delproduktion. Med vår Figure 4-plattform – inklusive Figure 4 Standalone – har kunderna möjlighet att skala från prototyper till produktion med oöverträffad noggrannhet och repeterbarhet, säger Vyomesh Joshi, vd, 3d Systems.

Läs vidare

Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

En ultrasnabb 3D-skrivare av FFF-modell för industriella applikationer. Så beskriver Intamsys nya FUNMAT Pro 310 NEO som lanserades vid ett digitalt event den 26 september.
Intamsys NEO

Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Företaget Artec 3D, med huvudkontor i Luxemburg, vill slå sig in på marknaden för industriell metrologi. Det avspeglas i de senaste två produktlanseringarna.
Artec kollage

Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Svenska AM Efficiency, som utvecklar efterbehandlingslösningar för 3D-utskrifter, lanserar nu sin senaste innovation kallad CCP-20.
ccp20_open and closed

Prusa släpper industriell 3D-skrivare

Enligt Prusa Researchs grundare Josef Prusa startade han bolaget med ambitionen att demokratisera 3D-printing och göra det tillgängligt för fler. Något man får säga att han lyckats med. Nu vill han göra samma resa med industriell 3D-print.
Prusa HT90 1

Senaste nytt

Prototal inleder året med maskininstallation

Prototal Industries norska anläggning i Levanger förstärker från årsskiftet sin 3D-printingkapacitet med en EOS-maskin för SLS-utskrifter.
Prototal EOS 1

SPEE3D har lyckats printa i minusgrader

Australiensiska företaget SPEE3D, som tillverkar system för additiv tillverkning i metall, har framgångsrikt printat i kalla temperaturer. Enligt företaget med samma egenskaper som om det gjorts i en labbmiljö.
IMG_2849

AMEXCI och Saab i AM-projekt för finska marinen

AMEXCI:s finska del ska tillsammans med Saab och EOS ingå i det industriella samarbetsprogrammet Squadron 2020 på uppdrag av det finska försvaret. Uppdraget handlar om att utveckla nya möjligheter för additiv tillverkning av avancerade komponenter i metall.
Amexci finland

Freemelt och NC State University etablerar applikationscenter

Freemelt har inlett ett samarbete med Center for Additive Manufacturing and Logistics (CAMAL) vid North Carolina State University (NC State University) om ett gemensamt applikationscenter.
Freemelt-ONE