Ny lösning tar bort pulver

Text:Hanna Jangenfeldt
PUBLICERAD: 22 oktober 2018
Den automatiserade axeln rör sig samtidigt som vibrationer avlägsnar allt metallpulver från objektet. Foto: Solukon

Solukon Maschinenbau GmbH, som specialiserat sig på efterbehandling av 3d-utskrivna objekt, har tillsammans med Siemens lanserat SFM-AT800S. Lösningen är speciellt utformad för att avlägsna metallpulver från komponenter tillverkade genom ”power bed fusion”-tekniken.

– Det är viktigt för Siemens att kunna producera pulverfria metalldelar av hög kvalitet med få arbetsmiljömässiga risker och låg miljöpåverkan. Samtidigt måste avfall undvikas och återvinningen öka, säger Dr. Christoph Kiener, forskare på Siemens.

Systemet består av en kammare i rostfritt stål som kan bearbeta metallkomponenter i aluminium, titan och nickelbaserade legeringar med dimensioner upp till 800 x 400 x 550 millimeter. Större komponenter kan lyftas in i enheten med en kran genom ett avtagbart tak.

Processen med att avlägsna pulvret börjar så fort komponenten placeras i kammaren. Genom vibrationer och breda frekvenser och en motoriserad rotation av axeln som rengör komponenten. Det är en grundlig process som rensar bort alla kvarvarande partiklar av metallpulver.

Efter processen kan man göra en manuell spolning med trycklyft. Detta görs via förseglade ”handskeingångar”. Systemet är utrustat med Siemens Simatic-styrenheter och Simatic Drive. Både Siemens och Solukon arbetar tillsammans med att hålla rengöringssystemet uppdaterat med den senaste mjukvaran.

Rengöringssystemet kommet att ställas ut på Formnext-mässan i Frankfurt den 13-16 november.

 

Senaste nytt

Lasertech ser unik möjlighet att kombinera 3D-print och lasersvets

Lasertech har i 25 år varit specialister på lasersvetsning. För drygt tio år sedan gjordes en satsning på additiv tillverkning, och sakta men säkert har det blivit ett viktigt ben att stå på.
Patrik 2
Lasertech ser unik möjlighet att kombinera 3D-print och lasersvets

AM Summit blir VIP-event för SME-företag

De senaste åren har Dansk AM Hub varje höst bjudit in till en stor konferens om additiv tillverkning i Köpenhamn med tunga namn på talarlistan. Årets konferens blir betydligt mindre.
AM textil
AM Summit blir VIP-event för SME-företag

Tillbaka i branschen som projektledare för 3DAM

Lisa Antonsson har en bakgrund från Västerviksföretagen 3D Center och AM Printservice. Efter en kort avstickare är hon nu tillbaka i AM-branschen som projektledare för IMA 3DAM.
Lisa Antonsson
Tillbaka i branschen som projektledare för 3DAM

Forward AM blir en del av Stratasys

Forward AM har haft en ekonomiskt utmanande tid. Nu står det klart att Stratasys går in som ny ägare.
MAM-News-1024x1024
Forward AM blir en del av Stratasys

Läs vidare

Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

En ultrasnabb 3D-skrivare av FFF-modell för industriella applikationer. Så beskriver Intamsys nya FUNMAT Pro 310 NEO som lanserades vid ett digitalt event den 26 september.
Intamsys NEO
Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Företaget Artec 3D, med huvudkontor i Luxemburg, vill slå sig in på marknaden för industriell metrologi. Det avspeglas i de senaste två produktlanseringarna.
Artec kollage
Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Svenska AM Efficiency, som utvecklar efterbehandlingslösningar för 3D-utskrifter, lanserar nu sin senaste innovation kallad CCP-20.
ccp20_open and closed
Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Prusa släpper industriell 3D-skrivare

Enligt Prusa Researchs grundare Josef Prusa startade han bolaget med ambitionen att demokratisera 3D-printing och göra det tillgängligt för fler. Något man får säga att han lyckats med. Nu vill han göra samma resa med industriell 3D-print.
Prusa HT90 1
Prusa släpper industriell 3D-skrivare