
Acron, den Anderstorpsbaserade servicebyrån inom additiv tillverkning, förvärvar nu konsultbyrån Plastic Engineering Scandinavia AB. – Det här är ett viktigt steg framåt för oss, säger Acrons vd Kenny Johansson.
Mycket har hänt inom Acron de senaste åren som gått från att erbjuda verktygsservice till att bli en renodlad servicebyrå för additiv tillverkning av komponenter. Nu tar de ytterligare steg framåt genom att förvärva ett annat Anderstorpsbaserat företag, konsultbyrån Plastic Engineering Scandinavia AB.
– Den nya kompetensen ger oss en möjlighet att erbjuda en helhetslösning och hjälpa våra kunder redan från idéstadiet med koncept- och konstruktionshjälp, berättar Acrons vd Kenny Johansson och utvecklar:
– Vi har även sett ett ökat behov av att optimera konstruktionen för 3d-printing för att till exempel spara vikt och tillverkningskostnad, och det känns väldigt skönt att kunna hjälpa hela vägen in-house.
Det nya förvärvet är en konsultbyrå inom produktutveckling och konstruktion med fokus på plastdetaljer. Enligt Acron kommer de kunna bredda erbjudandet och internt konstruera och optimera design för 3d-printing. Utöver detta fortsätter arbetet med befintliga kunder och projekt som tidigare.
– Det här är ett viktigt steg framåt för oss, säger Kenny Johansson.