
Wematter lanserar en ny mjukvara till sin SLS 3d-skrivare Gravity. Deep Space ska anpassa skrivarens inre system för att klara av tunnare delar.
Wematters nya molnmjukvara Deep Space ska anpassa företagets 3d-skrivare Gravity till att klara av att skriva ut tunnare delar. Detta görs genom att programmet analyserar 3d-modellen och upptäcker geometrier som är tunna och svåra att skriva ut för att därefter anpassa maskinen.

Under en millimeter
– Det är dessa förbättringar som gör det möjligt att förbättra prestandan med nästan 200 procent och därmed kan Wematter börja erbjuda befintliga kunder att skriva ut detaljer och väggar under en millimeter, skriver Wematter i ett blogginlägg på sin hemsida.
Mjukvaran kan upptäcka geometrier där den standardmässiga laserdiametern är för stor för att skriva ut en viss tjocklek. Först analyserar den i både 2d och 3d och anpassar sedan instruktionerna till skrivaren.
Uppdaterar automatiskt
Wematter har uppdaterat alla kunders hyrda maskiner med hjälp av automatiska fjärruppdateringar.
