torsdag 28 januari – vecka 4
Servicebyrån Sculpteo har tillsammans med Forward AM, som tillhör BASF, utvecklat nya material för additiv tillverkning. Det gäller fyra nya biobaserade material.
Det nya materialet är baserat på Nylon PA11 och härrör från en förnybar ricinolja. Enligt tillverkaren har materialet en hög hållbarhet, kemiskt beständighet och prestanda.
Polyamid 11, PA11, är en bioplast som framställs genom polymerisation av 11-aminoundekansyra. De nya materialen heter Ultrasint PA11, Ultrasint PA11 ESD, Ultrasint PA11 CF och PA11 MJF.
Ultrasint PA11 kan användas för utskrifter med SLS-teknik, selektiv laser sintring. Utskrifterna blir enligt tillverkaren väldigt hållbara och kan klara höga mekaniska belastningar. Det lämpar sig bland annat för applikationer inom fordonsindustrin, så som interiördelar och levande gångjärn.
Ultrasint PA11 ESD är ett biobaserat pulvermaterial som lämpar sig väl för applikationer inom elektronik, som elektroniska höljen, jiggar och fixturer för elektronik- och verktygstillämpningar. Det har elektrostatiska urladdningsegenskaper och är utformat för att säkra så att inte elektrostatisk urladdning kan ske.
Ultrasint PA11 CF, som står för kolfiber, ska enligt tillverkaren vara det starkaste materialet i portföljen. Det kolfiberförstärka materialet ska ge en hög mekanisk prestanda i delar där det krävs styrka och slittålighet.
Det sista materialet som företagen presenterar heter Ultrasint PA11 för Multi Jet Fusion, MJF-teknik. Det är en teknik som använder flytande vätskor för att skapa ett objekt – du kan du läsa mer om tekniken här. Enligt tillverkaren lämpar sig materialet bland annat för medicinska applikationer och levande gångjärn.
Additiv tillverkning har vissa begräsningar när det gäller att integrera vätskor direkt i ett objekt. Tyska forskare har nu tagit fram en ny metod för detta som kombinerar 3d-printing med traditionella tryckmetoder.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 27. januari, 2021
Ett unikt 3d-projekt pågår just nu i italienska staden Massa Lombarda. Där bygger WASP ett hållbart lerhus som är helt 3d-printat, kallat TECLA. Visionen är att hjälpa till att lösa bostadskrisen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 26. januari, 2021
Amerikanska metallskrivarföretaget Desktop Metal gick nyligen ut med att man förvärvar EnvisionTEC. Köpet innebär att Desktop Metal breddar sin portfölj inom bland annat fotopolymeriska 3d-printade komponenter för slutkund.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Charles R. Goulding och Preeti Sulibhavi från sajten Fabbaloo ser fram emot vad det nya året ska föra med sig för 3d-printingbranschen. De har sammanställt sina spådomar om vad de tror kommer att prägla 2021.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Förra året lanserade Mimaki sin största 3d-skrivare någonsin 3DGD-1800, med kapacitet att skriva ut objekt som är upp till 1,8 meter höga. Nyligen visade företaget upp maskinen och dess finesser under ett webbinarium.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 22. januari, 2021
Hur kan restprodukter från kafferostning få nytt liv genom 3d-printing? Den frågan har Sculptur och Löfbergs Lila arbetat med det senaste halvåret. Resultatet: En kaffebar gjord på det som annars skulle gått i soptunnan.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. januari, 2021
Hur använder svenska företag additiv tillverkning för att ta fram nya produkter, testa innovationer och hitta nya affärsmöjligheter? Det är några frågor som deltagarna kan få svar på under en virtuell studieresa.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 20. januari, 2021
Den amerikanska multinationella bilproducenten General Motors (GM) har öppnat ett nytt Additive Industrialization Center (AIC), där de tar sikte på att införa 3d-printing i produktionen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Strax innan jul sjösattes Europas första sjödugliga båt som är 3d-printad i ett enda stycke. Denna historiska händelse ägde rum i Göteborg. Båten är resultatet av ett samarbete mellan forskningsinstitutet Rise och Cipax, som äger båtmodellen Pioneer.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Ikea har tidigare själv tagit fram egna 3d-lösningar som använts i företaget. Nu har 3d-designern Adam Miklosi från Budapest låtit sig inspireras av flera Ikea-produkter och uppgraderat dessa. I god Ikea-tradition har han gett produktserien namnet ”Uppgradera”.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 18. januari, 2021
Svensk sand funkar betydligt bättre i 3d-skrivaren än tysk. Den slutsatsen drar forskare från det svenska forskningsinstitutet Rise och representanter från gjuteriindustrin i projektet Sandbox.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. januari, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige