torsdag 28 januari – vecka 4
Lithoz, österrikisk tillverkare av keramiska 3d-skrivare presenterar sin senaste maskinnyhet – CeraFab Multi 2M30.
Det som kännetecknar 3d-skrivaren är delvis att den är LED-driven men också att den kan producera två material samtidigt. Detta gör att en kan arbeta med kombinationer av keramik, polymerer och även metaller. 2M30 lämpar sig främst för flyg-, biomedicin-, energi- och elektronikprodukter som kräver flera material.
Möjligheten att kunna 3d-printa två material i en komponent möjliggör förändringar i en komponents materialkomposition och mikrostruktur. Detta öppnar upp för anpassningsbara funktionellt graderade strukturer som annars skulle vara omöjliga, skriver Lithoz om sin maskin.
Ett exempel skulle kunna vara en bärande kopplingskomponent som måste klara olika lastnivåer i olika lastzoner. För att klara dessa belastningar kommer komponenten kräva en unik kombination av egenskaper, så som seghet och styrka, för att livslängden på komponenten ska maximeras.
Egenskaperna behöver inte bara gälla styrka, utan kan också vara täta eller porösa delar, elektriskt laddade eller isolerade delar, transparenta eller icke-transparenta delar, magnetiska ellr icke-magnetiska delar och så vidare. Enligt tillverkaren kan dessa kombinationer uppnås inom varje enskilt lager, mellan lagren, vilket ökar designfriheten.
Additiv tillverkning har vissa begräsningar när det gäller att integrera vätskor direkt i ett objekt. Tyska forskare har nu tagit fram en ny metod för detta som kombinerar 3d-printing med traditionella tryckmetoder.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 27. januari, 2021
Ett unikt 3d-projekt pågår just nu i italienska staden Massa Lombarda. Där bygger WASP ett hållbart lerhus som är helt 3d-printat, kallat TECLA. Visionen är att hjälpa till att lösa bostadskrisen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 26. januari, 2021
Amerikanska metallskrivarföretaget Desktop Metal gick nyligen ut med att man förvärvar EnvisionTEC. Köpet innebär att Desktop Metal breddar sin portfölj inom bland annat fotopolymeriska 3d-printade komponenter för slutkund.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Charles R. Goulding och Preeti Sulibhavi från sajten Fabbaloo ser fram emot vad det nya året ska föra med sig för 3d-printingbranschen. De har sammanställt sina spådomar om vad de tror kommer att prägla 2021.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Förra året lanserade Mimaki sin största 3d-skrivare någonsin 3DGD-1800, med kapacitet att skriva ut objekt som är upp till 1,8 meter höga. Nyligen visade företaget upp maskinen och dess finesser under ett webbinarium.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 22. januari, 2021
Hur kan restprodukter från kafferostning få nytt liv genom 3d-printing? Den frågan har Sculptur och Löfbergs Lila arbetat med det senaste halvåret. Resultatet: En kaffebar gjord på det som annars skulle gått i soptunnan.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. januari, 2021
Hur använder svenska företag additiv tillverkning för att ta fram nya produkter, testa innovationer och hitta nya affärsmöjligheter? Det är några frågor som deltagarna kan få svar på under en virtuell studieresa.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 20. januari, 2021
Den amerikanska multinationella bilproducenten General Motors (GM) har öppnat ett nytt Additive Industrialization Center (AIC), där de tar sikte på att införa 3d-printing i produktionen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Strax innan jul sjösattes Europas första sjödugliga båt som är 3d-printad i ett enda stycke. Denna historiska händelse ägde rum i Göteborg. Båten är resultatet av ett samarbete mellan forskningsinstitutet Rise och Cipax, som äger båtmodellen Pioneer.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Ikea har tidigare själv tagit fram egna 3d-lösningar som använts i företaget. Nu har 3d-designern Adam Miklosi från Budapest låtit sig inspireras av flera Ikea-produkter och uppgraderat dessa. I god Ikea-tradition har han gett produktserien namnet ”Uppgradera”.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 18. januari, 2021
Svensk sand funkar betydligt bättre i 3d-skrivaren än tysk. Den slutsatsen drar forskare från det svenska forskningsinstitutet Rise och representanter från gjuteriindustrin i projektet Sandbox.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. januari, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige