torsdag 28 januari – vecka 4
Svensk sand funkar betydligt bättre i 3d-skrivaren än tysk. Den slutsatsen drar forskare från det svenska forskningsinstitutet Rise och representanter från gjuteriindustrin i projektet Sandbox.
Tidigare har nästan all sand som använts i 3d-skrivare kommit från Mellaneuropa och framför allt Tyskland. Detta eftersom tyska 3d-skrivare säljs med den sand som används där, och användarna är under garantiperioden förpliktigade att använda det material som leverantören valt.
Men när garantiperioden går ut finns det alltså möjlighet att gå över till ett mer närproducerat alternativ, svensk sand. Projektet Sandbox, som pågått sedan våren 2018 och nyligen avslutades, visar att fördelarna med att göra det är många.
– Vi testade att köra med svensk sand i våra printrar under projektet och det fungerade alldeles utmärkt, berättar Robert Andersson, processteknisk chef vid Volvo GTO i Skövde, i ett pressuttalande.
– Den svenska sanden är av mycket bättre kvalitet. Produktkvaliteten blir bättre, formar och kärnor blir starkare och får bättre måttstabilitet. Dessutom kan vi dra ner bindemedelshalten. Närheten till leverantören är en annan viktig faktor för oss, fortsätter han.
Volvo GTO i Skövde har nu bytt ut sanden i sin skrivare och helt gått över till svenskproducerat från södra Vättern, vid trakterna runt Habo.
Forskaren Ulf Gotthardsson, projektledare för Sandbox, förklarar varför svensk sand fungerar bättre vid gjutning av formar:
– Tysk sand innehåller 100 procent kvarts och vid upphettning sker en fasförändring i kristallstrukturen. Vid 575 grader expanderar volymen och de sammanpressade sandkornen får inte plats i formen och det kan bli defekter som sprickbildningar, säger han till 3dp.se.
Svensk sand innehåller 70–80 procent och resten fältspat. En sammansättning som gör att det inte sker någon förändring i strukturen vid 575 grader och kvaliteten på slutprodukten blir därför mycket bättre.
Projektet visar även att användning av svensk sand leder till lägre kostnader och mindre miljöpåverkan. Sandens egenskaper passar dessutom efterfrågan på den svenska marknaden, bland annat när det gäller kornformen, kornstorleken och mineralinnehållet.
– Jag skulle tro att så gott som alla svenska gjuterier kommer att gå över till svensk sand på sikt. Det är en produkt som de är vana att arbeta med och känner väl till sedan tidigare, säger Ulf Gotthardsson.
Additiv tillverkning har vissa begräsningar när det gäller att integrera vätskor direkt i ett objekt. Tyska forskare har nu tagit fram en ny metod för detta som kombinerar 3d-printing med traditionella tryckmetoder.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 27. januari, 2021
Ett unikt 3d-projekt pågår just nu i italienska staden Massa Lombarda. Där bygger WASP ett hållbart lerhus som är helt 3d-printat, kallat TECLA. Visionen är att hjälpa till att lösa bostadskrisen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 26. januari, 2021
Amerikanska metallskrivarföretaget Desktop Metal gick nyligen ut med att man förvärvar EnvisionTEC. Köpet innebär att Desktop Metal breddar sin portfölj inom bland annat fotopolymeriska 3d-printade komponenter för slutkund.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Charles R. Goulding och Preeti Sulibhavi från sajten Fabbaloo ser fram emot vad det nya året ska föra med sig för 3d-printingbranschen. De har sammanställt sina spådomar om vad de tror kommer att prägla 2021.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Förra året lanserade Mimaki sin största 3d-skrivare någonsin 3DGD-1800, med kapacitet att skriva ut objekt som är upp till 1,8 meter höga. Nyligen visade företaget upp maskinen och dess finesser under ett webbinarium.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 22. januari, 2021
Hur kan restprodukter från kafferostning få nytt liv genom 3d-printing? Den frågan har Sculptur och Löfbergs Lila arbetat med det senaste halvåret. Resultatet: En kaffebar gjord på det som annars skulle gått i soptunnan.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. januari, 2021
Hur använder svenska företag additiv tillverkning för att ta fram nya produkter, testa innovationer och hitta nya affärsmöjligheter? Det är några frågor som deltagarna kan få svar på under en virtuell studieresa.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 20. januari, 2021
Den amerikanska multinationella bilproducenten General Motors (GM) har öppnat ett nytt Additive Industrialization Center (AIC), där de tar sikte på att införa 3d-printing i produktionen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Strax innan jul sjösattes Europas första sjödugliga båt som är 3d-printad i ett enda stycke. Denna historiska händelse ägde rum i Göteborg. Båten är resultatet av ett samarbete mellan forskningsinstitutet Rise och Cipax, som äger båtmodellen Pioneer.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Ikea har tidigare själv tagit fram egna 3d-lösningar som använts i företaget. Nu har 3d-designern Adam Miklosi från Budapest låtit sig inspireras av flera Ikea-produkter och uppgraderat dessa. I god Ikea-tradition har han gett produktserien namnet ”Uppgradera”.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 18. januari, 2021
Svensk sand funkar betydligt bättre i 3d-skrivaren än tysk. Den slutsatsen drar forskare från det svenska forskningsinstitutet Rise och representanter från gjuteriindustrin i projektet Sandbox.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. januari, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige