Webbinarium om 3d-print inom vården

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 26 mars 2021
Tomas Lundström, Head of 3D, PostNord Strålfors. Foto: Pressbild

Postnord Strålfors och Sectra bjuder den 14 april in till ett webbinarium om hur sjukhus och vårdföretag kan få tillgång till 3d-printade ortopediska delar på ett smidigt och enkelt sätt. Webbinariet är kostnadsfritt.

De två företagen har sedan en tid tillbaka ett samarbete kring additiv tillverkning av ortopediska delar, något som 3dp.se skrivit om tidigare. Samarbetet innebär att man kan göra 3d-utskrifter direkt från Sectras system via Postnords 3d-portal.

Maria Boberg, säljansvarig för den nordiska marknaden på Sectra, kommer att visa hur man kan använda 3D Trauma eller 3D Joint Replacement pre-operativa planeringssystem för att segmentera ben, berätta om hur man använder det nya ”pin-verktyget” och exporterar STL-filer till 3d-portalen.

Från Postnord Strålfors medverkar Tomas Lundström, som är ansvarig för företagets 3d-printingverksamhet. Han kommer att berätta mer om hur additiv tillverkning fungerar och visa hur kunden på ett snabbt och enkelt sätt kan skapa en fysisk produkt.

Webbinariet sänds onsdagen den 14 april klockan 12-12.30 och är kostnadsfritt. För att delta, anmäl dig här.

Senaste nytt

After work med 3D-printingtema

Hur kan 3D-print fungera som kreativ motor till industrin? Det är temat för kvällen när Värnamo näringsliv bjuder in till after work på Gummifabriken den 19 februari.
AW kollage
After work med 3D-printingtema

Sandvik gör nytt förvärv inom CAM

Sandvik köper företaget MLC CAD Systems CAM-verksamhet, en USA-baserad återförsäljare av CAD/CAM-lösningar i Mastercams nätverk. 
Stefan-Widing-Sandvik
Sandvik gör nytt förvärv inom CAM

3D-print hjälper Need Visuals att sticka ut

Järfällaföretaget Need Visuals gör visuell produktion för event, mässor och detaljhandel. För att kunna tillverka unika lösningar har de gjort en särskild satsning på 3D-print.
Need kollage 2
3D-print hjälper Need Visuals att sticka ut

Tre hallar istället för fyra på årets Formnext

Planeringen inför årets Formnext är redan igång, och arrangören Mesago avslöljar bland annat att det blir förändringar på hallplanen.
Formnext ute entre
Tre hallar istället för fyra på årets Formnext

Läs vidare

En lysande affärsidé för belysningsjätten

Ett mer flexibelt och hållbart tillverkningssätt fick Signify, tidigare Philips Lighting, att inför 3D-printing i sin produktion. Företaget har varit pionjärer inom belysningsbranschen att anamma additiv tillverkning – men resan dit har inte varit spikrak.
Kenneth-Gronholm-2017_01_Crop-scaled-e1655292285343
En lysande affärsidé för belysningsjätten

Kundcase visar möjligheter med mjukvara

Autodesk gästar Elmia Subcontractor för att visa möjligheterna med olika industrilösningar, så som Fusion 360, Autodesk Inventor och övriga lösningar riktade mot design och tillverkning. Inte minst genom att visa intressanta kundcase.
Autodesk-1-scaled-e1636981198667
Kundcase visar möjligheter med mjukvara

Digital föreläsning om generativ design

Hur kan generativ design innebära kostnadsbesparingar vid additiv tillverkning? Det är temat för dagen när 3DVerkstan tillsammans med Autodesk bjuder in till digital föreläsning den 26 maj.
AutodeskOffice_SanFrancisco_006-scaled
Digital föreläsning om generativ design

Bioprintern BIO X6 får prestigefyllt designpris

Cellink har tilldelats designpriset Red Dot Design Award för sin 3d-bioprinter BIO X6. Det är andra gången som företaget uppmärksammas för sin designkvalitet.
99cec285d4ef418b_org-1
Bioprintern BIO X6 får prestigefyllt designpris