EOS representerar branschen i hållbarhetsarbete

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 26 april 2021
Marie Langer, vd för EOS. Foto: Pressbild

Tillverkaren EOS ska representera AM-branschen i det globala hållbarhetsinitiativet ”50 Sustainability and Climate Leaders”.

Initiativet består av globala företag som visar önskan, ledarskap och vilja att vidta effektiva åtgärder mot klimatförändringarna. Enligt EOS har företaget ett väl utvecklat hållbarhetsarbete, bland annat när det gäller ansvarsfull tillverkning och att hjälpa kunderna att nå sina hållbarhetsmål. Det skriver EOS i ett pressmeddelande.

– Hållbarhetstänk finns i vårt företags dna. Vi har den innovativa kraft och övertygelse som gör skillnad. Allt detta har åstadkommits genom gemensamma insatser, och vi välkomnar våra partners och kunder att följa oss på resan och stödja vårt mål att göra ansvarsfull tillverkning till den nya normen, säger Marie Langer, vd för EOS.

Mer decentraliserad produktion

På materialsidan jobbar EOS för biobaserade och biologiskt nedbrytbara material, med en nollvision när det kommer till avfall. Tillsammans med kunderna utvecklar företaget allt fler skräddarsydda applikationer som bygger på 3d-printing och som minskar materialåtgång, överproduktion och avfall.

– På EOS tror vi att produktion generellt behöver bli mer digital, decentraliserad och flexibel för att gå att anpassa till kund- och marknadsbehov som ständigt förändras, och där är additiv tillverkning en perfekt lösning, säger Marie Langer.

Senaste nytt

Xenter gör om utbildningen för 3D-tekniker

AM-branschen förändras ständigt och då gäller det även för utbildningarna att hänga med i utvecklingen. Xenter i Botkyrka planerar att göra flera förändringar i sin utbildning för 3D-tekniker.
Xenter kollage
Xenter gör om utbildningen för 3D-tekniker

Nytt namn för branschföreningen SVMF

Branschföreningen SVMF har genomfört ett namnbyte. Det nya namnet Manufacturing Technologies Association Sweden (MTAS) ska bättre spegla verksamheten.
3DVerkstan-2-1024x683
Nytt namn för branschföreningen SVMF

Saab 3D-printar 4,5 meter lång flygplanskropp

Med mottot "CAD in the morning, fly in the afternoon" vill Saab förändra utvecklingen av framtidens militära flygplan, med hjälp av AI-driven mjukvara och additiv tillverkning.
Skärmbild 2026-01-08 112459-2
Saab 3D-printar 4,5 meter lång flygplanskropp

Pris till metallskrivare som printar med "bläck"

På den stora tech-mässan CES 2026 i Las Vegas nyligen rönte en koreansk uppfinning stor uppmärksamhet. En 3D-skrivare som skriver ut metallobjekt med ett massaliknande bläck.
Gauss
Pris till metallskrivare som printar med ”bläck”

Läs vidare

Pris till metallskrivare som printar med "bläck"

På den stora tech-mässan CES 2026 i Las Vegas nyligen rönte en koreansk uppfinning stor uppmärksamhet. En 3D-skrivare som skriver ut metallobjekt med ett massaliknande bläck.
Gauss
Pris till metallskrivare som printar med ”bläck”

Kylkomponent sparar energi för datacenter

Danska Teknologisk Institut och Heatflow har utvecklat en 3D-printad energibesparande kyllösning för datacenter. På sikt är förhoppningen att kunna använda överskottsvärmen till fjärrvärme.
2025-AM2pC-6
Kylkomponent sparar energi för datacenter

Freemelt etablerar expertråd

Svenska 3D-skrivartillverkaren Freemelt grundar ett advisory board med ledande industriprofiler och experter inom additiv tillverkning.
Saab-Goran-1024x683
Freemelt etablerar expertråd

GKN Aerospace utökar sin AM-kapacitet i Norge

GKN Aerospace Norway och Norwegian Catapult Manufacturing Technology (Kongsberg Technology Cluster) har undertecknat ett strategiskt avtal för att investera i avancerad additiv tillverkning.
GKN-Sebastien webb
GKN Aerospace utökar sin AM-kapacitet i Norge