BLB byter namn och skalar upp

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 15 september 2021
BLB Industries har sedan 2016 utvecklat och tillverkat storformatsskrivaren The Box.

BLB Industries genomgår just nu en stor förändring. Företaget byter namn till The Industry Sweden AB, eller kort och gott Industry. Samtidigt tar man in nytt kapital och aviserar att en ny storskalig 3d-skrivare som kan printa med återvunna material lanseras inom kort. Målet är att inom några år kunna sälja ett hundratal maskiner årligen.

BLB Industries bildades i Värnamo 2016. Sedan dess har det hänt mycket, till exempel finns inte några av de ursprungliga grundarna kvar i bolaget. BLB stod för första bokstaven i grundarnas efternamn, och därför var ett första steg i denna omvandling att byta namn, berättar vd:n Emil Cajfeldt.

– Det nya namnet speglar bättre verksamheten så som den ser ut i dag, Emil Cajfeldt.

Namnbytet är inte det enda. Nyligen tog företaget in nytt kapital i en investeringsrunda efter en riktad nyemission. Bland dem som investerat finns Stefan Larsson på Lostboyslab, Johan och Jan Karlsson på Bk-Pac Invest, affärsängeln John Fällström, Christer Fåhreus från Fårö Capital, Jan Karlander på Extrico och LTB Swedens Klas Jansson samt några mindre investerare. Stefan Larsson blir även ny i Industrys styrelse.

– Det känns jättebra att ha med så erfarna och duktiga investerare som tror lika mycket på vår idé som vi själva gör.

Emil Cajfeldt, vd för Industry.
Ny skrivare ska massproduceras

Kapitalet ska användas för en ny skalbar affärsmodell, att stärka det nya varumärket och inte minst till lanseringen av en ny 3d-skrivare avsedd för volymproduktion. Nya ”Magnum” är en förfinad, uppgraderad och redesignad variant av BLB Industries ”The Box”. Skrivaren ska massproduceras och marknadsföras mot den globala marknaden inom industriell 3d-printing. Den har en byggyta på 1500x1200x1200 millimeter.

Magnum kan använda material av återvunnen plast och gummi samt biomaterial som trä, hampa och lin. Enligt företaget lämpar sig deras FGF-teknologi för storformatsskrivare med granulat perfekt för den typen av material. Utvecklingen av Magnum är ett steg för att bekämpa plastföroreningar i världen och är, enligt Industry, den mest hållbara 3d-skrivaren i storformatsklassen i världen.

– Som vi ser det så måste branschen ta nästa steg för att få till en hållbar modell. Vi vill gärna vara en del av den omställningen mot lokal produktion med lokala material. Och någon måste hålla i flaggan för att komma dit, säger Emil Cajfeldt och fortsätter:

– Vi satsar på volymproduktion och riktar oss till de företagen som vill vara med i den fjärde industriella revolutionen. Vi räknar med att gå från att sälja ett par maskiner om året till ett tiotal första året och runt 100 maskiner inom några år.

Personalstyrkan växer

Företagets huvudkontor flyttas också från Värnamo till Malmö, med närheten till en stor internationell flygplats. Redan nu har man kontorslokaler centralt i Malmö som delas med Lostboyslab och 3DVerkstan. Produktionen ska också flytta söderut och man letar lämpliga industrilokaler i närområdet. Industry kommer även att behöva nyrekrytera för att växa ytterligare.

– Vi har inlett en rekryteringsprocess där vi söker medarbetare till ett antal olika positioner i bolaget. Personer som vill vara med på den här resan, en resa som vi ser fram emot väldigt mycket, säger Emil Cajfeldt.

Senaste nytt

Hushållsavfall i plast blir filament för 3D-printing

Mängden plastavfall i de tyska hushållen har tredubblats under de senaste 30 åren, varav en stor del kommer från förpackningar. Tyska forskare har nu framgångsrikt lyckats omvandla plasten till filament för 3D-printing.
Fraunhofer 1

Mässan där allt kretsar kring plast

Den 7-8 maj 2025 anordnas Plastteknik Nordic på Malmömässan för 13:e gången. I år medverkar ett tiotal utställare som på ett eller annat sätt är verksamma inom 3D-printing.
Plastteknik

Blått livsmedelssäkert 3D-printmaterial

Franska Sculpteo introducerar PA12 Blue, ett nytt 3D-printmaterial särskilt utvecklat för mathantering, tillagning och lagring. Ett material som uppfyller både EU:s direktiv för livsmedelssäkerhet och riktlinjer från U.S. Food and Drug Administration (FDA).
blue3d-2

Video: Hur kan man kombinera AM och formsprutning?

Vilka synergier kan uppstå om man kombinerar additiv tillverkning och formsprutning? Detta ämne har Prototals Henrik Lundell och Claes Sjödahl gjort en djupdykning i.
Prototal video

Läs vidare

Seminarium: Ta 3D-printingen till nästa nivå

Hur kan 3D-printing, generativ design och 3D-skanning effektivisera allt från produktutveckling och produktion till montering och vardagliga utmaningar? Det står på programmet när 3D-Action 2.0 bjuder in till ett heldagsevent.
IMG_2699

Nordisk premiär för Ultimaker S8 hos 3DVerkstan

3DVerkstan bjuder torsdagen den 20 mars 2025 in till en workshop, där det bland annat blir lansering av nya Ultimaker S8 på den nordiska marknaden.
3DVerkstan kollage

Heldag om 3D-print ska ge industrin skjuts

Smart industricenter i värmländska Hagfors bjuder den 6 mars in till en temadag om 3D-print för industriföretag. Det blir en eftermiddag med minimässa, inspirationsforum och spännande föreläsningar. 
Sara_Ström_AM

Två YH-utbildningar inom AM får förlängt

Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat två utbildningar inom additiv tillverkning start inför hösten 2025. Två utbildningsanordnare får förnyat förtroende i hård konkurrens.
YH 2