lördag 25 mars – vecka 12
Investeringarna i additiv tillverkning väntas öka under 2022. Det visar en undersökning som Stratasys-ägda bolaget Makerbot gjort bland 1 200 professionella användare världen över. Av de som svarat uppger 69 procent att de planerar att investera i hårdvara, material eller tillbehör det kommande året.
De som medverkar i studien representerar 20 olika branscher, allt ifrån flyg- och bilindustri till sjukvård och konsumentprodukter. 77 procent svarar att de gjorde investeringar i additiv tillverkning under förra året och av dessa planerar 84 procent att göra ytterligare investeringar under 2022. Totalt sett är det 69 procent av de svarande som planerar investeringar under året.
Bland fördelarna med tekniken nämner mer än hälften av respondenterna möjligheten att förbättra sina FoU-projekt och drygt en tredjedel att minska beroendet av externa leverantörer.
Många vill se förbättringar när det gäller tekniken, så som bättre utskriftskvalitet (83 procent), snabbare utskrifter (65 procent) och större byggvolymer (52 procent). Respondenterna vill också se att AM-branschen utvecklas under de kommande åren för att möta de förändrade kraven från sina användare, till exempel att 3D-printing kan spela en större roll i leveranskedjan och användas för mer lokal tillverkning.
Resultaten visar även att intresset för hållbarhet växer. Till exempel använder 22 procent av de tillfrågade 3D-print för att hjälpa dem att minska tillverkningsavfallet, medan 38 procent förväntar sig förbättringar av hållbarhets- och återvinningsarbetet under de kommande åren.
– Mitt under den turbulens som pågår runt om i världen ser professionella inom design, ingenjörskonst och tillverkning 3D-printing som vägen framåt. Resultaten från vår rapport visar en iver att öka både användningen och investeringarna i och med att 3D-printing har visat sig kunna påskynda produktutveckling och transformera företagen, säger Nadav Goshen, vd för MakerBot, i ett uttalande.
Hela rapporten kan laddas ner här.
Mittuniversitetet drar i höst igång en magisterutbildning i additiv tillverkning med inriktning på metalliska material. Förhoppningen är att den ska kunna bidra till kompetensförsörjningen inom industrin.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Bauer har utvecklat ett hockeyhjälmsfoder med en förbättrad stötdämpande funktion. Detta tack vare EOS patenterade lösning Digital Foam som gör det möjligt att personalisera varje hjälm med 3D-printing.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Nano Dimension har lagt ett bud på Stratasys och vill förvärva bolaget för 18 dollar per aktie, totalt 1,1 miljard dollar. Enligt Nano Dimension skulle det skapa en stark marknadsledande aktör inom AM, men budet sågas av bransch-analytiker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 10. mars, 2023
Forskare vid Sandia National Labratories i USA har utvecklat en ny superlegering med additiv tillverkning. Materialet kan hjälpa kraftverk att generera mer energi samtidigt som de producerar mindre koldioxid.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 8. mars, 2023
Stilride, en svensk tillverkare av elmotorcyklar, har ingått ett samarbete med svensk-franska mjukvaruföretaget inom robotik, Adaxis. Ett samarbete som ska innebära att delar ska kunna 3D-printas i lokala mikrofabriker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 24. februari, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige