måndag 27 mars – vecka 13
Additiv tillverkning (AM), eller 3D-printing, är en växande tillverkningsmetod. Inte minst när det gäller delar för slutanvändning i stor skala. Yoav Zeif, vd för en av de stora spelarna i branschen, Stratasys, förutspår fyra viktiga trender inom AM under 2022.
I en artikel i tidskriften Fast Companys nätupplaga skriver Zeif själv om detta ämne. Han anser att branschen är inne i ett kritiskt läge just nu av fyra skäl. För det första handlar det om möjligheten för företagen att anpassa sig till utmaningarna med den globala logistikkedjan. För det andra kan AM göra tillverkningen mer hållbar, och för det tredje möjliggör tekniken skräddarsydd och kundanpassad tillverkning, till exempel för medicinska och dentala tillämpningar. Och slutligen, additiv tillverkning gör allt detta samtidigt som innovativa produkter kan komma ut på marknaden i en snabbare takt.
Covid-19-pandemin visade sårbarheten i komplexa globala försörjningskedjor, där en enda saknad del kan få hela produktionen att stanna av. Att använda 3D-printing kan effektivt digitalisera tillverkningsverksamheten genom att ersätta fysiska lager med programvarufiler, enligt Zeif. Designen kan förändras vid behov och produktionen kan ske lokalt. AM kan ge företagen mer kontroll och flexibilitet, och skapa mindre avfall och lägre risker, genom en produkts livscykel. Kritiska tillverkningsdelar kan skrivas ut på plats och säkra digitala filer kan skickas till den plats där de behövs.
Många företag anser att klimatförändringarna är ett akut problem, och börjar också inse potentialen med additiv tillverkning för att uppnå miljömål, som minskad energiförbrukning och minskat avfall. Yoav Zeif jämför CNC-fräsning med additiv tillverkning, där AM kan sänka materialkostnader och avfall med nästan 90 procent samtidigt som energiförbrukningen minskar med 25-30 procent. Dessutom innebär lokal produktion färre transporter.
Inom transportindustrin finns också ett växande intresse för lätta additivt designade polymerdelar som kan sänka bränslekostnaderna utan att tumma på hållbarheten och tillförlitligheten.
I mars 2021 släppte Stratasys sin J5 DentaJet som är avsedd för 3D-printing av dentalprodukter. Foto: Pressbild
Sjukvården har varit tidigt ute med att skapa individanpassade medicinska och dentala applikationer för varje patient. Ny polymerteknologi inom 3D-printing öppnar upp för helt nya applikationer som har potential att drastiskt förbättra patientvården, skriver Zeif.
Sedan tidigare har AM använts för att snabbt utveckla dentala nödvändigheter som tandproteser, kronor, broar och implantat. Användningen av 3D-printing för att tillverka exakta anatomiska modeller för att planera inför operationer börjar också ta fart. Något som kan minska operationstiden och återhämtningstiden samt förbättra chansen för lyckade operationer.
Innovationstakten ökar i alla branscher när företag letar efter sätt att få en konkurrensfördel. Inom fordonsindustrin skedde tidigare kompletta modellomvandlingar en gång i årtiondet, med en uppdatering kanske vartannat år. Nu, när biltillverkare snabbt växlar över till elfordon, har innovationstakten ökat och helt nya fordon går från design till produktion på mycket kortare tidslinjer.
Yoav Zeif avslutar med att sammanfatta sina tankar så här: “Under det kommande året och in i det kommande decenniet tror jag att vi kommer att se en enorm tillväxt i användningen av 3D-printing för att förbättra leveranskedjorna, föra innovationer ut på marknaden snabbare och minska miljöpåverkan. Vi har inte ens skrapat på ytan i utvecklingen av den additiva tillverkningsindustrin i kombination med automation sannolikt kommer att fungera som en transformativ teknologi i framtidens fabrik.”
Protech är återförsäljare av Stratasys produkter i Sverige.
Mittuniversitetet drar i höst igång en magisterutbildning i additiv tillverkning med inriktning på metalliska material. Förhoppningen är att den ska kunna bidra till kompetensförsörjningen inom industrin.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Bauer har utvecklat ett hockeyhjälmsfoder med en förbättrad stötdämpande funktion. Detta tack vare EOS patenterade lösning Digital Foam som gör det möjligt att personalisera varje hjälm med 3D-printing.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Nano Dimension har lagt ett bud på Stratasys och vill förvärva bolaget för 18 dollar per aktie, totalt 1,1 miljard dollar. Enligt Nano Dimension skulle det skapa en stark marknadsledande aktör inom AM, men budet sågas av bransch-analytiker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 10. mars, 2023
Forskare vid Sandia National Labratories i USA har utvecklat en ny superlegering med additiv tillverkning. Materialet kan hjälpa kraftverk att generera mer energi samtidigt som de producerar mindre koldioxid.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 8. mars, 2023
Stilride, en svensk tillverkare av elmotorcyklar, har ingått ett samarbete med svensk-franska mjukvaruföretaget inom robotik, Adaxis. Ett samarbete som ska innebära att delar ska kunna 3D-printas i lokala mikrofabriker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 24. februari, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige