Desktop Metal drar ner på personal

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 16 juni 2022
Ric Fulop, Desktop Metals grundare och vd. Foto: Pressbild

Pandemin har inneburit ett uppsving för många företag inom AM-branschen. Det gäller även en av de stora spelarna på marknaden, Desktop Metal, som nu meddelar att man ska spara 100 miljoner dollar inom två år. 

Desktop Metal skriver i ett pressmeddelande att företaget ska genomgå ”en strategisk integration och kostnadseffektivisering”. Detta för att kunna accelerera massproduktionslösningar genom AM 2.0 och ge ökad vinst till aktieägarna.

Besparingarna innebär att 12 procent av personalstyrkan försvinner. I december 2021 hade Desktop Metal 1 370 anställda, vilket innebär att ungefär 165 personer nu får lämna sina jobb.

Synergier efter uppköp

Anledningen till uppsägningarna är enligt företaget att man vill driva kostnadssynergier och produktivitetsvinster från integration av företag som förvärvades under 2021, bland annat ExOne och EnvisionTEC.

På årsbasis ska företaget spara 40 miljoner dollar och de kommande 24 månaderna, 100 miljoner dollar. Besparingarna ska även göras genom konsolideringar av anläggningar och ett ökat fokus på produkter och utvecklingsprogram som ger utdelning på kort sikt. Dock ska man fortsätta att göra investeringar för att satsa på produkt- och teknikinnovationer.

Stödjer väg mot lönsamhet

Grundaren och vd:n Ric Fulop kommenterar förändringarna så här:

– Som beskrivits i tidigare samtal om finansiella resultat har vi fokuserat på att identifiera möjligheter att optimera vår kostnadsstruktur samtidigt som vi behåller våra tillväxtmöjligheter. Vi tror att detta initiativ, som bygger på steg vi började ta under andra halvan av 2021 för att integrera våra team, positionerar Desktop Metal för att möta våra nära och långsiktiga finansiella åtaganden och stödjer vår väg till lönsamhet.

Senaste nytt

Xenter gör om utbildningen för 3D-tekniker

AM-branschen förändras ständigt och då gäller det även för utbildningarna att hänga med i utvecklingen. Xenter i Botkyrka planerar att göra flera förändringar i sin utbildning för 3D-tekniker.
Xenter kollage
Xenter gör om utbildningen för 3D-tekniker

Nytt namn för branschföreningen SVMF

Branschföreningen SVMF har genomfört ett namnbyte. Det nya namnet Manufacturing Technologies Association Sweden (MTAS) ska bättre spegla verksamheten.
3DVerkstan-2-1024x683
Nytt namn för branschföreningen SVMF

Saab 3D-printar 4,5 meter lång flygplanskropp

Med mottot "CAD in the morning, fly in the afternoon" vill Saab förändra utvecklingen av framtidens militära flygplan, med hjälp av AI-driven mjukvara och additiv tillverkning.
Skärmbild 2026-01-08 112459-2
Saab 3D-printar 4,5 meter lång flygplanskropp

Pris till metallskrivare som printar med "bläck"

På den stora tech-mässan CES 2026 i Las Vegas nyligen rönte en koreansk uppfinning stor uppmärksamhet. En 3D-skrivare som skriver ut metallobjekt med ett massaliknande bläck.
Gauss
Pris till metallskrivare som printar med ”bläck”

Läs vidare

Pris till metallskrivare som printar med "bläck"

På den stora tech-mässan CES 2026 i Las Vegas nyligen rönte en koreansk uppfinning stor uppmärksamhet. En 3D-skrivare som skriver ut metallobjekt med ett massaliknande bläck.
Gauss
Pris till metallskrivare som printar med ”bläck”

Kylkomponent sparar energi för datacenter

Danska Teknologisk Institut och Heatflow har utvecklat en 3D-printad energibesparande kyllösning för datacenter. På sikt är förhoppningen att kunna använda överskottsvärmen till fjärrvärme.
2025-AM2pC-6
Kylkomponent sparar energi för datacenter

Freemelt etablerar expertråd

Svenska 3D-skrivartillverkaren Freemelt grundar ett advisory board med ledande industriprofiler och experter inom additiv tillverkning.
Saab-Goran-1024x683
Freemelt etablerar expertråd

GKN Aerospace utökar sin AM-kapacitet i Norge

GKN Aerospace Norway och Norwegian Catapult Manufacturing Technology (Kongsberg Technology Cluster) har undertecknat ett strategiskt avtal för att investera i avancerad additiv tillverkning.
GKN-Sebastien webb
GKN Aerospace utökar sin AM-kapacitet i Norge