tisdag 28 mars – vecka 13
EOS egen utbildningsverksamhet, Additive Minds Academy, lanserar nu en särskild app med AR-teknik. Appen “EOS M 290 Basic Training” gör det möjligt för personalen att snabbt lära sig systemet – till och med innan maskinen är på plats.
Appen använder så kallad AR-teknik (augmented reality) som kombinerar den fysiska miljön med datorgenererade element, i det här fallet en digital version av EOS system M 290. Genom appen kan användaren lära känna systemets viktigaste komponenter och interagera med en fullskalig modell av maskinen. Den kan ersätta traditionell utbildning för såväl nyanställda som personal som ska lära sig ett nytt system.
Den främsta fördelen med appen är, enligt EOS, att utbildningstiden kan förkortas avsevärt. Något som i sin tur minskar företagets kostnader.
– Appen kan minska operatörsutbildningen till bara två eller tre dagar och samtidigt frikoppla utbildningen från maskintillgängligheten. Ett företag använda väntetiden effektivt genom att börja träna innan det nya systemet är på plats, säger Volker Kunze, chef för Additive Minds Academy.
“EOS M 290 Basic Training” app finns nu tillgänglig både för Apple och Android via Additive Minds Academys hemsida.
Mittuniversitetet drar i höst igång en magisterutbildning i additiv tillverkning med inriktning på metalliska material. Förhoppningen är att den ska kunna bidra till kompetensförsörjningen inom industrin.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Bauer har utvecklat ett hockeyhjälmsfoder med en förbättrad stötdämpande funktion. Detta tack vare EOS patenterade lösning Digital Foam som gör det möjligt att personalisera varje hjälm med 3D-printing.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 15. mars, 2023
Nano Dimension har lagt ett bud på Stratasys och vill förvärva bolaget för 18 dollar per aktie, totalt 1,1 miljard dollar. Enligt Nano Dimension skulle det skapa en stark marknadsledande aktör inom AM, men budet sågas av bransch-analytiker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 10. mars, 2023
Forskare vid Sandia National Labratories i USA har utvecklat en ny superlegering med additiv tillverkning. Materialet kan hjälpa kraftverk att generera mer energi samtidigt som de producerar mindre koldioxid.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 8. mars, 2023
Stilride, en svensk tillverkare av elmotorcyklar, har ingått ett samarbete med svensk-franska mjukvaruföretaget inom robotik, Adaxis. Ett samarbete som ska innebära att delar ska kunna 3D-printas i lokala mikrofabriker.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 24. februari, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige