Bildsvep från AM Summit

Johanna Vesterberg och hennes företag Normada, som tillverkar cirkulära möbler med 3D-printing, medverkade på AM-dagen 2021 med sin gungsoffa. Nu har sortimentet utökats, bland annat med snurrstolar, och dessa visade hon upp på AM Summit. Foto: Anja Degerholm

Missade du årets AM Summit i Köpenhamn? 3dp.se var på plats och bevakade konferensen, här är ett urval av det som visades. Du kan läsa mer om eventet här och här

 

Danska Lili Lamps printade lampskärmar på en Prusa-printer under AM Summit.

Besökarna kunde, mot en avgift, göra en helkroppsskanning för att sedan eventuellt printa ut en exakt kopia av sig själv.

Nano Dimension visade exempel på små applikationer som printats med deras Fabrica 2.0 i storlek ner till en mikrometer.

3DVerkstan visade bland annat Markforged X7 Field Edition och Danrobotics robotintegration till Meltios metallskrivare.

I grannmontern fanns Formlabs, som 3Dverkstan är återförsäljare för.

 

En motorcykel printad med en Bigrep-skrivare.

EOS visade delar som printats med de kommande systemen, som Laser Pro Fusion, som lanseras under 2024.

Tyska 3D-skrivartillverkaren Arburg fanns representerade under AM Summit och berättade om sitt Plastic Freeforming-system (APF).

AM Summit lockade runt 450 besökare och ett femtiotal utställare.

Coverbandet Guns N’ Roses stod för lunchunderhållningen.

Publicerat av: 

Dela artikeln

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.