
3D-skrivare i långa rader, imponerande utskrifter, föredrag och 3D-printade pannkakor. Det var något av det besökarna bjöds på när 3D Meetup arrangerades för femte gången i Helsingborg helgen den 25-26 mars.
Bakom 3D Meetup står fyra 3D-printingentusiaster som har det som en brinnande hobby, precis som målgruppen för eventet.
– Vi arrangörer jobbar alla med annat till vardags och har 3D-printing som ett intresse. Vi tycker det är kul att dra ihop ett event med likasinnade, det är ingenting vi blir rika på direkt, säger Jonathan Lundström.
– Vi har inte hunnit räkna, men jag tror det är rekord i antalet medtagna 3D-skrivare i år. Och så har det varit många barnfamiljer här och det tycker vi är viktigt, att barnen får en bra bild av vad 3D-printing är för något, säger Peter Tibemo.
Efter en hektisk helg kunde arrangörerna räkna till runt 800 besökare och mer än 400 serverade pannkakor. Ett resultat som var långt över förväntan, enligt Jonathan Lundström.
3dp.se tog en rundtur och hittade många intressanta projekt och pratglada besökare. Här är några av dem:













