
Knappt hade nyheten om att Stratasys och Desktop Metal planerar att gå ihop svalnat innan nästa bud lades upp på bordet. Den här gången är det jätten 3D Systems som ger sig in i matchen.
Budet är på 7,50 dollar kontant plus 1,2507 nyemitterade stamaktier i 3D Systems per stamaktie i Stratasys. Enligt ett pressmeddelande från Stratasys kommer styrelsen att anlita oberoende finansiella och juridiska rådgivare för att ta ställning till budet, men bolaget kommenterar inte budet närmare.
Den 30 maj tog styrelsen ställning till Nano Dimensions bud om att förvärva bolaget för 18 dollar per aktie. Beskedet är att styrelsen efter rådgivning kommit fram till att ett förvärv inte skulle ligga i aktieägarnas intresse och rekommendationen är därför att nobba budet.
Fusionen med Desktop Metal väntas vara genomförd under fjärde kvartalet i år, om allt går enligt planen. Återstår att se vad som blir nästa bud.