torsdag 30 november – vecka 48
Desktop Metal lanserar nu ETEC Pro XL. Ett DLP-system som enligt tillverkaren ska kunna leverera delar med extremt hög upplösning och fin ytfinish i en rasande fart.
För två år sedan förvärvade Desktop Metal EnvisionTEC och deras DLP-teknik (Digital Light Processing). Nya ETEC Pro XL är en vidareutveckling av EnvisionTEC Perfactory som lanserades för drygt 20 år sedan och som senare blev P4K. Med den nya modellen lovar tillverkaren en DLP-3D-skrivare i premiumklassen till halva priset jämfört med sin föregångare. En produktionsmaskin som ska kunna jobba dygnet runt med minimal handpåläggning.
ETEC Pro XL har en stor byggyta: 249,1 x 140,1 x 165,1 millimeter. Den har även ett antal nya och förbättrade funktioner. Till exempel en 4K ultrahögupplöst projektor med 3840 x 2160 pixlar som ska leverera optimal byggstorlek och en upplösning på 65 mikron.
Ytterligare uppdateringar inkluderar beprövad HyperPrint-teknik som snabbar på redan snabba DLP-utskrifter med en resinvärmare och ett avkänningssystem med sluten slinga för kontinuerlig isotrop utskrift.
Med ETEC Pro XL är det möjligt att skriva ut en stor bredd av applikationer inom till exempel industri, smyckestillverkning, medicinteknik och fordonsindustri, men även för utskrifter av formar, jiggar och fixturer.
Modellen är för närvarande kvalificerad för tre olika egenutvecklade polymera material som är såväl styva som värmetåliga samt lämpade för gjutning. ETEC Pro XL är också kompatibel med tredjepartsmaterial från leverantörer så som Henkel Loctite, Evonik och BASF.
Shining 3D släpper FreeScan Trio, en vidareutveckling av FreeScan Combo som lanserades tidigare i år. En 3D-skanner som enligt tillverkaren kan användas till såväl storskaliga delar som små komplicerade komponenter.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 28. november, 2023
Vilka var de tydligaste trenderna under årets stora AM-mässa Formnext? Tre representanter från branschorganisationen SVEAT:s styrelse delade sina reflektioner och spaningar under ett webbinarium den 22 november.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 27. november, 2023
För ett år sedan presenterade svenska Freemelt en ny 3D-skrivare för serietillverkning med elektronstråleteknik kallad eMELT-iM. På årets Formnext lanserades en ny modell, eMELT-iD, som är utvecklad för produkt- och applikationsutveckling.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 22. november, 2023
Svensk-franska Adaxis återvände till Formnext med en betydligt större monter än förra året. Med ett ökande intresse för additiv tillverkning med robot hoppas företaget kunna växa globalt med sin programvara för just detta.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 20. november, 2023
Under fyra dagar, den 7-10 november, förvandlades Messe Frankfurt till ett vallfärdsmål för alla som på något sätt är intresserade av additiv tillverkning. 3dp.se tog en rundtur med kameran och här är ett axplock av det som visades på mässan.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. november, 2023
Förra hösten lanserade HP sitt första kommersiella metallsystem Metal Jet S100. Inför årets Formnext gick HP ut med nyheten om ett strategiskt samarbete med Sandvik kring utveckling av material.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 13. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige