onsdag 29 november – vecka 48
Årets stora AM-event, mässan Formnext i Frankfurt, närmar sig med stormsteg. Runt 800 utställare står redo att visa sina innovationer, men det bjuds även på annat.
Under årets mässa är Norden så kallad partnerregion med särskilt fokus på hållbarhet. I hall 11.0 kommer ett antal utställare från regionen att finnas representerade vid The Nordic Pavillion, men även i de andra hallarna. Totalt medverkar runt 25 utställare från de nordiska länderna. Bland de svenska utställarna finns företag så som Adaxis, Amexci, Bondtech, Freemelt, Interspectral, Prototal och Sandvik.
Nytt för i år på programmet är “Service Provider Market Place” som arrangeras i samarbete med Daimler Truck & Buses. Genom att visa applikationer från fordonsindustrin ska besökarna få en uppfattning av vilken betydelse additiv tillverkning kan ha och vilken roll tjänsteleverantörerna spelar i den processen. Daimler kommer också att berätta om hur de använder AM i sin produktion.
För nionde gången kommer Formnext att ha en Start-up Area där vinnarna i Formnext Start-up Challenge får möjlighet att visa sina innovationer. Den 7 november hålls även eventet Pitchnext där de får presentera sig själva och sina produkter.
Vidare kommer The Additive Manufacturing Working Group av VDMA att vara värd för en programpunkt där applikationer inom maskinteknik lyfts fram. Applikationerna står i fokus även när BE-AM visar den senaste utvecklingen när det gäller AM inom byggsektorn och den 8 november hålls ett symposium inom detta fält.
Dessutom rullar ett seminarieprogram på flera olika scener under mässans fyra dagar. Du kan till exempel lyssna på hur “Saab goes AM” med Göran Backlund på Application Stage, den 7 november klockan 15.10. Eller branschgurun Terry Wohlers som berättar mer om “Key developments and trends” på Industry Stage, den 9 november klockan 14.15. Se hela programmet i eventkalendern.
Precis som förra året är det möjligt att delta digitalt på Formnext. Från och med den 16 oktober kan intresserade se utställarnas produkter, ta kontakt med företagen och boka in möten (fysiska eller digitala) via Formnext Stream. Plattformen kommer att finnas tillgänglig till slutet av november. Formnext TV ger tittarna möjlighet att följa mässan digitalt, antingen live eller on demand.
Formnext 2023 äger rum på Messe Frankfurt den 7-10 november.
Shining 3D släpper FreeScan Trio, en vidareutveckling av FreeScan Combo som lanserades tidigare i år. En 3D-skanner som enligt tillverkaren kan användas till såväl storskaliga delar som små komplicerade komponenter.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 28. november, 2023
Vilka var de tydligaste trenderna under årets stora AM-mässa Formnext? Tre representanter från branschorganisationen SVEAT:s styrelse delade sina reflektioner och spaningar under ett webbinarium den 22 november.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 27. november, 2023
För ett år sedan presenterade svenska Freemelt en ny 3D-skrivare för serietillverkning med elektronstråleteknik kallad eMELT-iM. På årets Formnext lanserades en ny modell, eMELT-iD, som är utvecklad för produkt- och applikationsutveckling.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 22. november, 2023
Svensk-franska Adaxis återvände till Formnext med en betydligt större monter än förra året. Med ett ökande intresse för additiv tillverkning med robot hoppas företaget kunna växa globalt med sin programvara för just detta.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 20. november, 2023
Under fyra dagar, den 7-10 november, förvandlades Messe Frankfurt till ett vallfärdsmål för alla som på något sätt är intresserade av additiv tillverkning. 3dp.se tog en rundtur med kameran och här är ett axplock av det som visades på mässan.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. november, 2023
Förra hösten lanserade HP sitt första kommersiella metallsystem Metal Jet S100. Inför årets Formnext gick HP ut med nyheten om ett strategiskt samarbete med Sandvik kring utveckling av material.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 13. november, 2023
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige