Amexci investerar stort i Nikon SLM Solutions

Text:Anja Degerholm
Foto: Pressbild
PUBLICERAD: 23 april 2024
Denna bjässe, en Nikon SLM Solutions NXG XII 600, ska öka Amexcis tillverkningskapacitet rejält.

Förra sommaren meddelade Amexci en strategisk satsning för att markant öka tillverkningskapaciteten. Det har resulterat i ett samarbete med Nikon SLM Solutions och en investering i två av tillverkarens metall-system.

Amexcis ambition framåt är att skala upp serietillverkningen av metalldelar med hjälp av toppmodern utrustning. Det omfattar även en flytt från Karlskoga till en helt nybyggd produktionsenhet i Örebro.

Den senaste investeringen handlar framför allt om en Nikon SLM Solutions NXG XII 600 som är utvecklad för tillverkning av riktigt stora delar med dimensioner upp till 600 x 600 x 600 millimeter. Med en uppsättning med tolv lasrar som är på 1 000 watt vardera ska denna maskin kunna printa tio gånger mer effektivt än konkurrerande lösningar som finns på marknaden.

Möta ökad efterfrågan

Amexci skriver i ett pressmeddelande att satsningen på en NXG XII 600 är ett uttryck för en vilja att tänja på gränserna för vad som är möjligt inom additiv tillverkning och att möta en ökad efterfrågan på storskaliga och högkvalitativa serietillverkade delar.

Utöver det investerar Amexci i en kompletterande maskin, en SLM 500 700W, för utskrifter i titan. Investeringarna ska öka tillverkningskapaciteten för företag inom olika sektorer, som flyg, rymd, fordon, telekommunikation och försvar, för att nämna några.

– Vi är glada över att fördjupa vårt samarbete med Nikon SLM Solutions. Att investera i NXG XII 600-plattformen är ett avgörande steg i vår resa mot storskalig serieproduktion. Den här tekniken förbättrar inte bara vår produktionskapacitet utan stämmer också överens med vår vision att leda industrin mot en hållbar framtid, säger Edvin Resebo, vd för Amexci.

Amexcis nya fabrik som byggs i Örebro. På bilden: Joel Andersson, COO Amexci, Manja Franke, CSO Amexci, Edvin Resebo, vd Amexci, Sam O’Leary, vd för Nikon SLM Solutions, och Christopher Barefoot, Regional Business Director Nikon SLM Solutions.
”Sätter ny standard”

Partnerskapet mellan Amexci och Nikon SLM Solutions ”återspeglar en gemensam vision för innovation och excellens inom additiv tillverkning”, enligt pressmeddelandet. Genom att kombinera Amexcis expertis i att utnyttja additiv tillverkning för industriella applikationer med Nikon SLM Solutions banbrytande teknologi, ska detta samarbete leverera lösningar som erbjuder betydande fördelar när det gäller hastighet, skalbarhet och miljömässig hållbarhet.

– I samarbete med Amexci siktar vi inte bara på att möta de nuvarande standarderna för additiv tillverkning – vi sätter även nya. Introduktionen av NXG XII 600 i Amexcis funktioner markerar en central punkt i vår gemensamma resa. Med den här maskinens oöverträffade kraft och storlek vidgar vi vyerna för vad som är möjligt i branschen och kan skapa större, mer komplexa delar med en hastighet som sätter ett nytt riktmärke för effektivitet. Det här är ett steg framåt i vårt uppdrag att förändra hur världen tillverkar, och vi har bara börjat, säger Sam O’Leary, vd för Nikon SLM Solutions.

 

Amexci

Amexci startades i december 2017 av Marcus Wallenberg med målet att industrin snabbare skulle kunna accelerera sin användning av additiv tillverkning. Bolaget ägs idag av industrijättar som ABB, Saab, Höganäs, SKF och Atlas Copco.

Senaste nytt

Hushållsavfall i plast blir filament för 3D-printing

Mängden plastavfall i de tyska hushållen har tredubblats under de senaste 30 åren, varav en stor del kommer från förpackningar. Tyska forskare har nu framgångsrikt lyckats omvandla plasten till filament för 3D-printing.
Fraunhofer 1

Mässan där allt kretsar kring plast

Den 7-8 maj 2025 anordnas Plastteknik Nordic på Malmömässan för 13:e gången. I år medverkar ett tiotal utställare som på ett eller annat sätt är verksamma inom 3D-printing.
Plastteknik

Blått livsmedelssäkert 3D-printmaterial

Franska Sculpteo introducerar PA12 Blue, ett nytt 3D-printmaterial särskilt utvecklat för mathantering, tillagning och lagring. Ett material som uppfyller både EU:s direktiv för livsmedelssäkerhet och riktlinjer från U.S. Food and Drug Administration (FDA).
blue3d-2

Video: Hur kan man kombinera AM och formsprutning?

Vilka synergier kan uppstå om man kombinerar additiv tillverkning och formsprutning? Detta ämne har Prototals Henrik Lundell och Claes Sjödahl gjort en djupdykning i.
Prototal video

Läs vidare

Seminarium: Ta 3D-printingen till nästa nivå

Hur kan 3D-printing, generativ design och 3D-skanning effektivisera allt från produktutveckling och produktion till montering och vardagliga utmaningar? Det står på programmet när 3D-Action 2.0 bjuder in till ett heldagsevent.
IMG_2699

Nordisk premiär för Ultimaker S8 hos 3DVerkstan

3DVerkstan bjuder torsdagen den 20 mars 2025 in till en workshop, där det bland annat blir lansering av nya Ultimaker S8 på den nordiska marknaden.
3DVerkstan kollage

Heldag om 3D-print ska ge industrin skjuts

Smart industricenter i värmländska Hagfors bjuder den 6 mars in till en temadag om 3D-print för industriföretag. Det blir en eftermiddag med minimässa, inspirationsforum och spännande föreläsningar. 
Sara_Ström_AM

Två YH-utbildningar inom AM får förlängt

Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat två utbildningar inom additiv tillverkning start inför hösten 2025. Två utbildningsanordnare får förnyat förtroende i hård konkurrens.
YH 2