
Österrikiska Revo Foods har öppnat vad de hävdar är världens största produktionsanläggning för 3D-printade livsmedel. Fabriken i Wien ska kunna producera 60 ton i månaden.
”The Taste Factory”, som Revo Food kallar sin anläggning, ska i första hand producera laxliknande filéer av mykoprotein och den första produkten började säljas den 3 oktober. Tillverkningen sker vid låg temperatur och lågt tryck för att kunna bevara så mycket av näringen som möjligt. Enligt företaget innehåller produkten ”The Filet – Inspired by salmon” omega 3, vitaminerna B6, B9 och B12. Dessutom har den högt fiberinnehåll och är fri från kolesterol, socker och gluten.
Filéerna tillverkas genom att kombinera fett och protein i en komplex form. Revo Foods kallar tekniken för ”3D structuring technology” och den ska ge produkten en innovativ och smakrik textur. Enligt bolaget är den nya anläggningen den första i världen för additiv tillverkning av växtbaserade livsmedel i industriell skala. Fabriken ska kunna tillverka 60 ton i månaden.
Revo Foods vd Robin Simsa medverkar på konferensen AM Summit som äger rum den 24 oktober i Köpenhamn. Då kommer besökarna även få tillfälle att provsmaka bitar av The Filet.
Revo Foods har 45 anställda. Se mer om ”The Taste Factory” nedan.