
Hur kan 3D-printing, generativ design och 3D-skanning effektivisera allt från produktutveckling och produktion till montering och vardagliga utmaningar? Det står på programmet när 3D-Action 2.0 bjuder in till ett heldagsevent.
3D-Action 2.0 är ett projekt som koordineras av RISE och som riktar sig till små och medelstora företag i Västra Götalandsregionen. Projektet står bakom ett antal inspirationsseminarier och den 24 april är det dags igen. Den här gången är temat hur företagen kan ta 3D-printingen till nästa nivå.
Bland annat medverkar Furhoffs Rostfria och Skandia Elevator för att berätta hur de använder additiv tillverkning för att skapa värde i sin verksamhet. Det ges också möjlighet att lära sig mer om reparationer och att förändra konstruktioner genom 3D-printing och 3D-skanning, med representanter från SolidEngineer och RISE på plats. Det blir även en minimässa under dagen och deltagarna uppmuntras att ta med sina egna exempel på hur de använder tekniken.
Om eventet
Var: Assar Industrial Innovation Arena, Kavelbrovägen 2B, Skövde.
När: Torsdagen den 24 april, klockan 9:30-15:30.
Hur: Antingen på plats eller digitalt (endast på förmiddagen). Seminariet hålls på svenska.
Det är gratis att delta, men antalet platser är begränsade till 50. Sista anmälningsdag är den 18 april.




