WISE Additive-nod invigs i Uppsala

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 12 november 2025
Cecilia Persson, vetenskaplig ledare för WISE Additive, verksam vid Uppsala universitet. Här vid invigningen av Chalmers WISE-nod tidigare i höst. Foto: Chalmers tekniska högskola

Tidigare i höst invigdes Chalmers WISE Additive-nod, ett forskningsinitiativ inom additiv tillverkning. I slutet av november är det dags för Uppsala universitet att officiellt ansluta sig till nätverket.

Det kommer att firas under en heldag vid Ångströmlaboratoriet (Heinz-Otto Kreiss-salen), den 26 november klockan 09:00 – 16:00. Under invigningen får besökarna ta del av presentationer av aktuell forskning, introduktioner till utrustningen från leverantörerna samt en guidad rundvandring i laboratoriet.

Uppsala-noden etableras med stöd från WISE Research Technology Platform-programmet. I Uppsala kommer den nya utrustningen att integreras med AM-labbet på Ångström, vilket ger utökade möjligheter inom bland annat avancerad analys, karakterisering och pulverframställning.

Uppsala universitet skriver i invigningsinbjudan att den nya noden utgör ett viktigt steg i utvecklingen av den nationella infrastrukturen för forskning inom additiv tillverkning. Tillsammans med Chalmers och Linköpings universitet ska de tre WISE-noderna bygga upp en stark nationell plattform för additiv tillverkning – där ny teknik, vetenskaplig spets och industriella tillämpningar möts.

Läs mer om programmet för invigningsdagen och anmäl dig via den här länken.

 

WISE Additive

WISE Additive är ett forskningsinitiativ inom additiv tillverkning som finansieras av Wallenberg Initiative Materials Science for Sustainability (WISE). Totalt finns tre noder runtom i landet: Chalmers i Göteborg, Uppsala universitet och Linköpings universitet.

Läs mer:

Ny forskningsinfrastruktur för AM på Chalmers

Senaste nytt

Norsk Titanium och Airbus i samarbete om DED

Norsk Titanium och Airbus har undertecknat ett samarbetsavtal för att gemensamt utveckla och dokumentera DED-processen för Norsk Titaniums RPD-teknologi (Rapid Plasma Deposition).
NorskTitanium_MERKE-IV-9
Norsk Titanium och Airbus i samarbete om DED

Med 3D-skrivaren kan de måttanpassa hjälpmedel

Hjälpmedelscentrum i Västerås har investerat i en 3D-skrivare för att kunna printa individanpassade lösningar till hjälpmedel. Något som gör processen både snabbare och smidigare för patienten.
Hjalpmedel
Med 3D-skrivaren kan de måttanpassa hjälpmedel

Bambu Lab pensionerar P1P

Den 10 februari 2026 tillverkade Bambu Lab den sista 3D-skrivaren av modellen P1P. Istället ska de efterföljande modellerna P1S och P2S ta dess plats.
P1P-hero
Bambu Lab pensionerar P1P

3DP får ny ägare

Happy Småland, företaget bakom Polymervärlden och GnosjoRegion.se, tar från och med den 1 april 2026 över nyhetssajten 3dp.se, som sedan 2012 drivits av förlaget AGI Media i Malmö.
michael-mariette-daniel_1200x800px
3DP får ny ägare

Läs vidare

Med 3D-skrivaren kan de måttanpassa hjälpmedel

Hjälpmedelscentrum i Västerås har investerat i en 3D-skrivare för att kunna printa individanpassade lösningar till hjälpmedel. Något som gör processen både snabbare och smidigare för patienten.
Hjalpmedel
Med 3D-skrivaren kan de måttanpassa hjälpmedel

De har printat världens minsta ölflaska

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, tillverkad med en högprecisions-3D-skrivare.
Olflaska
De har printat världens minsta ölflaska

SVEAT utlyser tävling och stipendium

Branschorganisationen SVEAT drar nu igång sin årliga tävling Design Challenge och utlyser även sitt stipendium för utbildningsanordnare inom gymnasie- eller yrkeshögskolan.
SVEAT_styrelse-25-26-www
SVEAT utlyser tävling och stipendium

Freemelt ökade försäljningen från 20 till 54 miljoner

Svenska maskintillverkaren Freemelt presenterade nyligen sina siffror för helåret 2025, som visar på en försäljningstillväxt på 172 procent. 
Freemelt-eMELT
Freemelt ökade försäljningen från 20 till 54 miljoner