
På Formnext fanns inte bara en nordisk paviljong, utan även en med bara svenska företag. Totalt var det åtta utställare i montern och 3dp.se gjorde nedslag hos tre av dem.
Den svenska paviljongen samordnades av Business Sweden, men initiativtagare var Solna-företaget Thermo-Calc Software.
– Det var min handledare på Chalmers som kom med idén att vi skulle samla flera svenska företag, eftersom det fanns bland annat en fransk paviljong förra året. Så därför kontaktade jag Business Sweden, berättar Bharat Mehta, applikationsspecialist på Thermo-Calc Software.
Det är ett spinoff-företag från KTH som grundades 1997. För två år sedan släpptes Additive Manufacturing Module, en add-on-modul för additiv tillverkning med pulverbäddsteknik, utvecklad för beräkningar och simuleringar av nya metallegeringar.
– Den kan inte ersätta experiment, men du kanske bara behöver göra 50 experiment istället för 500 för att vara säker på att processen fungerar, säger Bharat Mehta.

Hos montergrannen AIM Sweden händer det mycket för tillfället. Nyligen investerade Östersundsföretaget i ytterligare ett E-PBF-system från Colibrium Additive (tidigare GE Additive/Arcam), modellen Spectra L. Det innebär att företaget nu har sex maskiner från tillverkaren.
AIM Sweden är en legotillverkare inom AM och producerar bland annat till industrin inom sektorer som flyg, fordon, energi och processindustri. En viktig del är medicintekniska produkter och företaget har sedan 2019 tillverkat över 50 000 implantat.
– Implantat är vårt allra största segment, det passar väldigt bra för den typen av maskiner som vi använder. Men vår egenutvecklade molded fiber är ett område där vi ser störst potential framåt. Det är bara vi och HP som gör den typen av 3D-printingverktyg, de gör det i plast och vi i metall som består av en tunn 0,5 millimeters tjock mesh. Det kan vara till exempel till produktion av äggkartonger, berättar Simon Blomé, försäljningschef på AIM Sweden.

En annan nyhet är att Fredrik Källgren ansluter som vd för AIM Sweden från och med 19 januari 2026. Han har en bakgrund inom fintech, medtech och läkemedelsindustrin och besökte Formnext för att få en inblick i branschen. Hans uppgift blir att leda AIM Sweden i en expansiv fas med fokus på innovation, hållbarhet och tillväxt.
– Det vi ser nu är framför allt att bolaget står inför nästa fas i utvecklingen. Det finns ett antal återkommande kunder och AIM har verkligen kapacitet att växla upp – och skapa lönsamhet, säger Fredrik Källgren om sin nya roll.

En tredje utställare, Procada, håller till i flygindustrins nav: Trollhättan. I montern möter vi Almir Heralic och Juan Pablo Moreno Gonzalez som berättar mer om företagets verksamhet, som startade 2018.
– Vi utvecklar lasermetall-3D-skrivare, närmare bestämt med Directed Energy Deposition (DED). Det är en process där vi kan addera komponenter eller utstickande detaljer på existerande komponenter, till exempel en fläns. Vi jobbar både med jättestora delar och delar som är tunna och fina, det är det spannet vi rör oss inom, med laser som värmekälla och tråd som tillsatsmaterial, berättar Almir Heralic som är vd för bolaget.
Procada har även ett egenutvecklat system för reglering som ska minimera riskerna för defekter.
– Det betyder att processen kan kvalificeras för kritiska applikationer där affärscasen är som bäst och de miljömässiga vinsterna som störst.
De 3D-skrivare som Procada utvecklar är helt skräddarsydda utifrån kundens behov och önskemål.
– Vi tror inte på one size fits all. En kund kanske bygger en maskin som är en halv meter stor, en annan en som är tre meter. Det vi erbjuder är ritningsunderlag kan man säga. Det finns gott om lämpliga integratörer som kan bygga säg en cell för robotlasersvetsning, då kommer vi med kunskapen om hur de kan bygga om den till en 3D-skrivare, säger Almir Heralic.

Följande företag ställde ut i den svenska paviljongen:
AIM Sweden
AM Efficiency
Business Region West Sweden
Camatec
Northern Waves
Procada
Thermo-Calc Software
VBN Components






