Både r.a.p.s och 3D Center blir nya återförsäljare av SolidThinkings programvara, 3D Center dessutom i Skandinavien och Baltikum. SolidThinkings programvara Inspire och Evolve är framtagna för att stödja produktutveckling för designers, ingenjörer, arkitekter och forskare.
Inspire gör det möjligt för designers och ingenjörer att optimera vikt och styrka på såväl mekaniska detaljer som arkitektritade arenor. Programvaran, som fungerar som ett komplement till CAD-verktyg, är enkel att lära sig och kan användas i kombination med alla CAD-programvaror för att hjälpa till att utforma komponenter rätt vid första försöket. Inspire minskar kostnader, utvecklingstid, materialåtgång och produktvikt.
Evolve gör det möjligt för industridesigners att utveckla komplicerade former och geometrier betydligt snabbare och på ett enklare sätt. Med Evolve kan designers visualisera produkter med realistiska renderingar som generas i realtid och fungerar med både Windows och Mac OS X.
SolidThinking grundades 1991 för att tillgodose behoven hos italienska industridesigners. 2008 förvärvades SolidThinking av Altair och idag skapar, utvecklar och marknadsför SolidThinking teknologi som hjälper användare världen över att få de mest eftertraktade och sofistikerade produkterna till sina kunder betydligt snabbare. SolidThinkings program används idag av bland annat Boeing, Scania, HardMarque och Empire Cycles.