Autodesk har skrivit avtal om att förvärva den tyska programvaruleverantören netfabb. Sett i skenet av tidigare förvärv och lanseringar är det ett strategiskt viktigt köp som stärker företaget inom 3d-printning.
Enligt avtalet kommer Autodesk även att investera strategiskt i netfabbs moderbolag, FIT Technology. Det är en servicebyrå som tillhandahåller konstruktions- och 3d-printtjänster.
De båda företaget kommer nu att samarbeta för att öka implementeringen av 3d-printteknik i industriföretag. Netfabbs lösningar kommer dels att fortsätta att säljas individuellt, dels integreras i Autodesks 3d-printplattform Spark samt i programvaror som Autodesk Fusion 360.
Netfabb har en användarbas på över 80 000, allt från industridesigners och konstnärer, till forskare och tillverkningsföretag.





