torsdag 28 januari – vecka 4
Den tyska cyklisten Denise Schindler tog silver i paralympiska spelen som hölls i mitten av september i Brasilien. Vad många inte vet är att hon har en 3d-utskriven och individanpassad benprotes, något som har hjälpt henne avsevärt som elitidrottare.
Den standardprotes som Schindler tidigare använt begränsade rörligheten och gav upphov till smärta. Hon kontaktade den brittiske produktdesignern Paul Sohi, verksam hos Autodesk, för att formge och tillverka en benprotes som både skulle ha en perfekt passform för henne, men också ge bättre stöd i hennes träning.
– Genom att 3d-skriva Denise Schindlers benprotes kunde vi komma ner avsevärt i produktionstid, säger Paul Sohi. Med traditionell tillverkningsteknik tar det upp emot tolv veckor att ta fram en protes. Med 3d-skrivare tar det 3-5 dagar. Dessutom var det billigare att 3d-skriva.
Det första steget i att ta fram den nya benprotesern var att 3d-scanna och rendera det ben där protesen skulle sitta. Inscanningen skickades sedan till Autodesks molnverktyg Fusion 360 där flera samarbetspartners kunde börja formge protesen. Dessa satt utspridda i Tyskland, London, San Francisco och Portland. Totalt blev det 52 iterationer innan alla var nöjda. För att få ner vikten på protesen med en tredjedel (400 gram) använde designteamet också generativ design i Autodesk Within. Denna funktion genererar en optimal form baserat på önskvärda egenskaper.
Additiv tillverkning har vissa begräsningar när det gäller att integrera vätskor direkt i ett objekt. Tyska forskare har nu tagit fram en ny metod för detta som kombinerar 3d-printing med traditionella tryckmetoder.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 27. januari, 2021
Ett unikt 3d-projekt pågår just nu i italienska staden Massa Lombarda. Där bygger WASP ett hållbart lerhus som är helt 3d-printat, kallat TECLA. Visionen är att hjälpa till att lösa bostadskrisen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 26. januari, 2021
Amerikanska metallskrivarföretaget Desktop Metal gick nyligen ut med att man förvärvar EnvisionTEC. Köpet innebär att Desktop Metal breddar sin portfölj inom bland annat fotopolymeriska 3d-printade komponenter för slutkund.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Charles R. Goulding och Preeti Sulibhavi från sajten Fabbaloo ser fram emot vad det nya året ska föra med sig för 3d-printingbranschen. De har sammanställt sina spådomar om vad de tror kommer att prägla 2021.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 25. januari, 2021
Förra året lanserade Mimaki sin största 3d-skrivare någonsin 3DGD-1800, med kapacitet att skriva ut objekt som är upp till 1,8 meter höga. Nyligen visade företaget upp maskinen och dess finesser under ett webbinarium.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 22. januari, 2021
Hur kan restprodukter från kafferostning få nytt liv genom 3d-printing? Den frågan har Sculptur och Löfbergs Lila arbetat med det senaste halvåret. Resultatet: En kaffebar gjord på det som annars skulle gått i soptunnan.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. januari, 2021
Hur använder svenska företag additiv tillverkning för att ta fram nya produkter, testa innovationer och hitta nya affärsmöjligheter? Det är några frågor som deltagarna kan få svar på under en virtuell studieresa.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 20. januari, 2021
Den amerikanska multinationella bilproducenten General Motors (GM) har öppnat ett nytt Additive Industrialization Center (AIC), där de tar sikte på att införa 3d-printing i produktionen.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Strax innan jul sjösattes Europas första sjödugliga båt som är 3d-printad i ett enda stycke. Denna historiska händelse ägde rum i Göteborg. Båten är resultatet av ett samarbete mellan forskningsinstitutet Rise och Cipax, som äger båtmodellen Pioneer.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 19. januari, 2021
Ikea har tidigare själv tagit fram egna 3d-lösningar som använts i företaget. Nu har 3d-designern Adam Miklosi från Budapest låtit sig inspireras av flera Ikea-produkter och uppgraderat dessa. I god Ikea-tradition har han gett produktserien namnet ”Uppgradera”.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 18. januari, 2021
Svensk sand funkar betydligt bättre i 3d-skrivaren än tysk. Den slutsatsen drar forskare från det svenska forskningsinstitutet Rise och representanter från gjuteriindustrin i projektet Sandbox.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 14. januari, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige