Prusa satsar på industriell SLA-lösning

Text:Anja Degerholm
Foto: Anja Degerholm
PUBLICERAD: 22 november 2024
Prusas monter var proppfull med folk och det var stort intresse för den kommande SLA-maskinen, men även för FDM-maskinen CORE One som också lanserades under Formnext.

Tjeckiska Prusa Research har tagit både hobbyprintare och professionella användare med storm med sina FDM-skrivare. Nu gör företaget en industriell satsning under varumärket Prusa PRO och lanserar en större SLA-lösning.

Prusa har sedan tidigare släppt en desktop-modell, Original Prusa SL1S SPEED. Nu tar tillverkaren ett rejält steg uppåt och presenterar en komplett lösning med 3D-skrivare, tvätt och härdning som fått namnet Prusa PRO SLX. På Formnext visades en betaversion av maskinen som släpps våren 2025.

– Det är ett sätt att möta konkurrensen från Kina. Det talas mycket om siffror, hur snabbt en maskin kan printa eller med vilken upplösning. Men den viktigaste frågan är hur slutprodukten ser ut, och det är där vi vill konkurrera, säger Lauren Moghaddas, B2B Accoung Manager på Prusa, och tillägger att Prusa PRO SLX kommer att vara en av de snabbaste industriella SLA-maskinerna på marknaden.

Förutom hastigheten så lyfter tillverkaren fram maskinens användarvänlighet, framför allt när det gäller hanteringen av resinet. Operatören ska inte behöva hantera materialet tack vare ett antal automatiska funktioner, bland annat när det gäller påfyllning av resin.

Michael Ullvin från svenska återförsäljaren R.a.p.s stannade precis som 3dp.se till i Prusas monter för att höra mer om den kommande SLA-maskinen. Här med Lauren Moghaddas.
Uppvärmd kammare

Prusa PRO SLX använder den så kallade MSLA-teknologin (Masked Stereolithography Apparatus) som är ett snabbare sätt att printa jämfört med traditionell SLA. Maskinen har en byggvolym på 228 x 128 x 400 millimeter. Den kan printa 30 micron XY-upplösning och är precis som SL1S SPEED utrustad med den så kallade Tilt-mekanismen.

Byggkammaren kan värmas upp till 80 grader Celsius och kan hantera olika typer av material, även de med hög viskositet. Maskinen är öppen för tredjepartsmaterial och validerad för medicinska och industriella material.

Tillsammans med Prusa PRO WX för tvätt och CX för härdning bildas en komplett lösning för resinprint. Lösningen ska också vara prisvärd jämfört med andra konkurrerande alternativ. Vad priset landar på är ännu så länge inte officiellt.

Betatester pågår

För närvarande pågår betatester av maskinen i samarbete med ett antal kunder. Planen är att lansera den officiellt på marknaden i maj 2025 och innan dess väntas mer detaljerad information.

Vad skulle du säga är de främsta fördelarna med Prusa PRO SLX?

– Kvaliteten i delarna, hastigheten och användarvänligheten, säger Lauren Moghaddas avslutningsvis.

Under Formnext släppte Prusa Research även FDM-modellen Prusa CORE One, mer information om den kommer inom kort.

Med hjälp av det här verktyg ska det enkelt gå att förflytta detaljerna mellan de olika arbetsstationerna. Ett inbyggt NFC-chip för över information om vilken resintyp som använts samt tvätt- och härdningstider. Så det är bara att trycka start.

Senaste nytt

De är först i Skandinavien med Meltios robotcell

Ferrita i Köping har sedan 1959 utvecklat och tillverkat avgassystem. Med hjälp av additiv lasersvetsteknik från Meltio vill Ferrita ställa om till ett modernt industriföretag, med förhoppningen om att kunna tredubbla omsättningen de kommande åren.
IMG_97501
De är först i Skandinavien med Meltios robotcell

Försvarskonferens lyfte fram fördelarna med AM

Den 24–25 mars 2026 arrangerades konferensen Defence in West i Trollhättan. Fokus var att visa hur additiv tillverkning, drönare och cybersäkerhet kan ha konkreta effekter inom totalförsvaret.
Defence in west
Försvarskonferens lyfte fram fördelarna med AM

BMW växlar upp med WAAM-tekniken

BMW Group fortsätter att investera i additiv tillverkning och tar tekniken till nästa industriella nivå, genom att AM fullt ut utvecklas till en integrerad produktionsteknik.
P90631016_highRes_additive-manufacturi
BMW växlar upp med WAAM-tekniken

Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Efter förra årets 10-årsjubileum och rekordstora besöksantal ser utsikterna för Formnext 2026 ljusa ut, enligt arrangören Mesago. I början av mars hade 527 företag från 34 länder registrerat sig som utställare.
Formnext entre
Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Läs vidare

Prusa lanserar självlysande grönt filament

”Bring your ideas to light” är Prusas säljpitch när de nu presenterar Prusament PETG Ultraglow Green.
9d234f62-dsc07603-enhanced-nr-edit-scaled
Prusa lanserar självlysande grönt filament

Valnötsskal blir material för 3D-print

Den danska startupen Nuterials har utvecklat ett helt biobaserat kompositmaterial som består av avfall i form av valnötsskal och ett biologiskt nedbrytbart bindemedel.
Nuts filament
Valnötsskal blir material för 3D-print

Dansk 3D-skrivare kan skapa objekt på minuter

Ett danskt företag har utvecklat en volymetrisk 3D-skrivare som i hög hastighet kan skapa mindre objekt. 
perfi-cover 2
Dansk 3D-skrivare kan skapa objekt på minuter

Enormt intresse när Bambu Lab lanserade H2C

Frågan är om det någonsin varit ett så stort intresse för en lansering på Formnext. När Bambu Lab släppte sin senaste 3D-skrivare, H2C, var det fullsmockat inte bara i montern utan även i gångarna runtom.
Bambu H2C
Enormt intresse när Bambu Lab lanserade H2C