
Projektet IMA 3DAM vid Innovative Materials Arena (IMA) fortsätter sina kunskapshöjande event om additiv tillverkning. Den här gången har de bjudit in talare från Saab Aeronautics.
Under förmiddagen den 21 oktober blir det flera föredrag om Saab Aeronautics AM-resa, om allt ifrån forskning, tillverkning av verktyg och industrialisering av tekniken. Och inte minst en unik inblick i var företaget står i dag när det gäller användningen av additiv tillverkning.
Bland annnat berättar Marcus Claseryd, chef för Aeronautics AM-center, om hur additiv tillverkning används och vilka fördelar tekniken kan föra med sig, såväl i dag som i framtiden. Och Henrik Hindsefelt, AM-projektledare, kommer att prata om hur Saab Aeronautics implementerar AM i produktionen och när det gäller eftermarknaden.
IMA lyfter fram detta event som en möjlighet att lära sig direkt av de stora aktörerna inom flygindustrin och se hur de hanterar additiv tillverkning genom hela värdekedjan.
Eventet hålls tisdagen den 21 oktober på IMA One i Linköping och pågår klockan 9-11.

Program:
08:45: Fika.
09:00: Välkommen med Lisa Antonsson, projektledare för 3DAM.
Additiv tillverkning på Saab Aeronautics
Hur ser SAAB Aeronautics på additiv tillverkning för olika produkter och verksamheter? Vilka fördelar finns idag och imorgon? Marcus Claseryd, chef för Aeronautics AM Center.
Magisteruppsats om AM
Presentation av ett examensarbete på masternivå om design och testning av en rodderdesign. Noa Norberg, mekanisk ingenjör.
Industrialisering av AM
Hur implementerar vi AM i vår produktion och eftermarknad? Henrik Hindsefelt, AM-projektledare.
Verktygstillverkning med AM
AM för verktyg och fixturer i stridsflygsproduktion. Peter Holmström, chef för AM-industrialisering.
Forskning inom AM
David Magnusson Vega, som nyligen börjat en doktorandtjänst hos Saab Aeronautics berättar om sin forskning.
11:00: Avslutning.
Läs mer och anmäl dig via den här länken.
Observera att eventet hålls på engelska.
Om IMA 3DAM
Projektet ska stärka kapaciteten för additiv tillverkning (AM) i de östra centrala delarna av Sverige genom att öka kunskap, etablera en regional testbädd och driva pilotprojekt med små och medelstora företag.
Projektet främjar samarbete mellan industri och akademi, utforskar hur AM kan bidra till mer hållbar produktion, och förbättra både innovationsmiljön och regionens internationella konkurrenskraft.
IMA 3DAM medfinansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden tillsammans med projektpartners.