Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Text:Anja Degerholm
Foto: Anja Degerholm
PUBLICERAD: 26 november 2025
En radda nyheter inom 3D-skanning, ett nytt silikonmaterial och ett unikt sätt att extrudera silikon. Det var något av det som Anders Brask lyfte fram under Formnext. Foto: Anja Degerholm

Vad var mest intressant på årets Formnext? 3dp.se frågade Anders Brask, vd för Protech Nordic, och följde med på en rundtur i montrarna.

Protech är sedan 1990-talet återförsäljare för Stratasys, och det första självklara stoppet var därför i deras monter. Det Anders Brask lyfter fram som en viktig nyhet är ett nytt äkta silikonmaterial. P3 Silicone 25A är utvecklat för DLP-plattformen Origin och det har Stratasys tagit fram tillsammans med Shin-Etsu, som är en ledande tillverkare av silikon. Att 3D-printa silikonkomponenter kan vara ett mer tids- och kostnadseffektivt alternativ till formsprutning.

– Det är ett helt unikt material. Det finns andra leverantörer som också har mjuka material, men det här är ett äkta silikonmaterial som är godkänt även för användning för medicintekniska applikationer. Det har varit lite av den heliga graalen, att kunna 3D-printa silikon som faktiskt beter sig som silikon med egenskaper som värmetålighet, säger Anders Brask.

Det flexibla P3 Silicone 25A-materialet är utvecklat för DLP-plattformen Origin av Stratasys och Shin-Etsu.
Ökat fokus på material

Precis innan Formnext lanserade Stratasys ett antal nya material för sina FDM-, SAF- och P3 DLP-plattformar och även en e-handelsplattform för polymermaterial med namnet ”iAM Marketplace”. På årets mässa var det tydligt att fokus var på nya material – inte på maskiner.

Är det viktigt som återförsäljare att det kommer nya maskiner med jämna mellanrum?

– Egentligen inte eftersom de plattformarna som finns är så pass bra, det brister varken i produktivitet eller stabilitet. Och våra kunder är generellt inte intresserade av ny hårdvara utan överlag mer intresserad av att få ut rätt typ av produkt ur sin 3D-skrivare. Det kanske är bättre att den maskin jag investerat i kan producera delar i fem nya material än att det kommer en ny maskinmodell.

– Material är viktigare än vad man tror och vi pratar mycket med våra kunder om det. Materialfokus är bra för oss också, det är hälften av vår affär att sälja material.

Stratasys erbjuder nu genom ett partnerskap Tritones MoldJet-teknik för metall och keramer.
Ser ökning inom försvarsindustrin

Dagen innan Formnext startade tillkännagav Stratasys ett partnerskap med Tritone Technologies och deras MoldJet-teknik för metall och keramer. En pulverfri metod som ändå ger hög genomströmning för industriell serieproduktion. Detta samarbete ska stärka Stratasys utbud, som tidigare varit fokuserat på polymerer, även med lösningar för metall och keramik. Det ska göra det enklare för kunden att ha en partner att vända sig till, oavsett vilket material det handlar om.

Protech säljer traditionellt till alla möjliga typer av tillverkande företag, stora som små. Det kan handla om tillverkning av allt ifrån bilar och lantbruksmaskiner till möbler och leksaker. Den senaste tiden har det dock hänt något.

– Ska vi prata om en sektor som faktiskt investerar mycket just nu så är det försvarsindustrin. De investerar inte bara i maskiner utan kör även stora volymer med delar och köper därmed mycket material. Det är ett paradigmskifte skulle jag säga, säger Anders Brask.

EinScan Omni är en metrologiskanner för kontrollmätning. En av många lanseringar från Shining 3D den senaste tiden.
Flera nyheter hos Shining 3D

De senaste två åren har Protech gjort en särskild satsning på 3D-skanners som varit lyckosam. Det med produkter från Shining 3D som fullkomligt spottat ur sig nyheter under 2025, bland annat instegsmodellerna Einstar 2 och Einstar Rockit, som 3dp.se skrivit om tidigare, men även Rigil och Vega i det lite högre segmentet.

– Rigil har en skärm där du kan se allt du skannar, trådlöst i realtid. Jag är otroligt imponerad av resultatet och prestandan, det är en riktigt bra skanner. Däremellan finns Vega som är en handhållen skanner med något lägre upplösning.

Ett hack upp från Rigil och Vega finns modellen EinScan Omni.

– Till skillnad från de andra två så är Omni en kalibrerad metrologiskanner, där handlar det om kontrollmätning medan de andra två är mer för reverse engineering, till exempel för att skaffa ett 3D-underlag.

– Vi växer så det knakar inom 3D-skanning, även om det är små siffror, och kommer sluta året med en tillväxt på 40-45 procent i år igen. Och den ökningen ser vi inte inom några andra segment, säger Anders Brask.

Har du sett något annat spännande här på mässan?

– Ja, ett företag från Boston som heter RLP och som extruderar silikon inne i en stor gelkub. Det är så sjukt coolt, folk står bara och gapar. Det är nog den andra utställaren som jag sett förutom Stratasys som använder industriellt silikon. Jag tänkte prata mer om det på SVEAT:s event med spaningar från Formnext.

SVEAT:s digitala event äger rum den 4 december klockan 13. Anmälan kan göras här.

Med Rapid Liquid Prints (RLP) plattform Levity är det möjligt att extrudera silikon i en stor gelkub. Det krävs inget annat stödmaterial och det är bara att tvätta delen när den är färdigprintad.
Gelkuben rymmer stora delar, byggvolymen är 50 x 50 x 50 centimeter.

Senaste nytt

De är först i Skandinavien med Meltios robotcell

Ferrita i Köping har sedan 1959 utvecklat och tillverkat avgassystem. Med hjälp av additiv lasersvetsteknik från Meltio vill Ferrita ställa om till ett modernt industriföretag, med förhoppningen om att kunna tredubbla omsättningen de kommande åren.
IMG_97501
De är först i Skandinavien med Meltios robotcell

Försvarskonferens lyfte fram fördelarna med AM

Den 24–25 mars 2026 arrangerades konferensen Defence in West i Trollhättan. Fokus var att visa hur additiv tillverkning, drönare och cybersäkerhet kan ha konkreta effekter inom totalförsvaret.
Defence in west
Försvarskonferens lyfte fram fördelarna med AM

BMW växlar upp med WAAM-tekniken

BMW Group fortsätter att investera i additiv tillverkning och tar tekniken till nästa industriella nivå, genom att AM fullt ut utvecklas till en integrerad produktionsteknik.
P90631016_highRes_additive-manufacturi
BMW växlar upp med WAAM-tekniken

Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Efter förra årets 10-årsjubileum och rekordstora besöksantal ser utsikterna för Formnext 2026 ljusa ut, enligt arrangören Mesago. I början av mars hade 527 företag från 34 länder registrerat sig som utställare.
Formnext entre
Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Läs vidare

BMW växlar upp med WAAM-tekniken

BMW Group fortsätter att investera i additiv tillverkning och tar tekniken till nästa industriella nivå, genom att AM fullt ut utvecklas till en integrerad produktionsteknik.
P90631016_highRes_additive-manufacturi
BMW växlar upp med WAAM-tekniken

Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Efter förra årets 10-årsjubileum och rekordstora besöksantal ser utsikterna för Formnext 2026 ljusa ut, enligt arrangören Mesago. I början av mars hade 527 företag från 34 länder registrerat sig som utställare.
Formnext entre
Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Rapport: Försvarsindustri och desktopskrivare driver tillväxt

Analysföretaget AMPOWER har nu släppt sin årliga rapport om den globala marknaden för additiv tillverkning. Rapporten visar på en återhämtning under 2025 jämfört med ett svagt 2024.
Rapport kollage
Rapport: Försvarsindustri och desktopskrivare driver tillväxt

Norsk Titanium och Airbus i samarbete om DED

Norsk Titanium och Airbus har undertecknat ett samarbetsavtal för att gemensamt utveckla och dokumentera DED-processen för Norsk Titaniums RPD-teknologi (Rapid Plasma Deposition).
NorskTitanium_MERKE-IV-9
Norsk Titanium och Airbus i samarbete om DED